Improving students' pronunciation skills through watching videos and audio recordings
Video izleme ve ses kaydı yoluyla öğrencilerin telaffuz becerilerini geliştirme
  1. Tez No: 888126
  2. Yazar: ŞAHİN TAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SERKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrenciler için konuşma becerisi ustalaşması zorlu becerilerden biridir. Bu durumun başlıca sebeplerinden birisi sınıfın, öğrencilerin hedef dile düzenli maruz kaldıkları tek yer olmasıdır. Diğer bir sebebi ise birçok yabancı dil öğrencisinin zayıf telaffuz becerileri yüzünden özgürce iletişim kuramayacağını düşünmeleridir. Bu, yabancı dilde iletişim kurarken öğrencilerde özgüven eksikliği ve kaygıya sebep olur. Bu çalışmada yabancı dil öğrencilerinin telaffuz becerilerinin video izleme ve ses kaydetme yoluyla geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu çalışma Konya'daki bir devlet okulunda 8. sınıfta öğrenim gören 25 öğrenci ile yürütülmüştür. Bu çalışmada nitel ve nicel verileri birleştiren bir eylem araştırması deseni kullanılmıştır. Bu çalışmadaki nicel veriler ön test ve son test sonuçları ile nitel veriler ise araştırma öncesi ve sonrasında yapılan açık uçlu görüşme soruları ile toplanmıştır. Çalışmanın başında öğrencilerin telaffuz becerilerine ilişkin görüşlerini öğrenmek amacıyla dört sorudan oluşan açık uçlu görüşme sorularını yanıtlamaları istenmiştir. Daha sonra öğrencilerden ön-test ve son-test olarak bir sesli okuma metnini okumaları ve ses kaydı yapmaları istenmiştir. Ses kayıtları incelendikten sonra öğrencilerin hatalı telaffuz ettiği kelimeler belirlenip öğrencilerden bu kelimeleri içeren videolar izlemeleri ve o kelimelerle ilgi cümle kurarak ses kaydı yapmaları istenmiştir. Araştırmanın ardından öğrencilerin süreçle ilgili görüşlerini ve ders dışında hedef İngilizce kelimeler üzerinde video izlemenin ve ses kaydetmenin etkisini nasıl değerlendirdiklerini ortaya çıkarmayı amaçlanmıştır. Çalışma süresince yapılan ön test ve son test sonuçlarına göre öğrencilerin telaffuz hatalarında belirgin bir düşüş olduğu görülmüştür. Video izleme ve ses kaydetme yönteminin öğrencilerin telaffuz becerilerine olumlu etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin video izleme ve ses kaydetme sürecine ilişkin görüşlerini öğrenmek amacıyla yapılan araştırma sonrası görüşmeye göre öğrenciler bu yöntemi eğlenceli, ilginç, akılda kalıcı, motive edici, teşvik edici ve faydalı bulmuşlardır. Öğrencilerin çoğu video ve ses kaydını izleyerek yeni kelime veya kelime öbekleri öğrendiklerini ve bu yöntemin dinleme ve okuma becerileri üzerinde de olumlu etkisinin olduğunu ortaya çıkarmıştır. Öğrencilerin çoğu bu sürecin İngilizce öğrenmeye olan ilgilerini ve motivasyonlarını artırdığını ifade ettiler. Ayrıca okul dışında yabancı dile maruz kalamayan öğrencilerin bu yöntem sayesinde dili aktif ve eğlenceli bir şekilde pratik yapma imkânları olmuştur.
Özet (Çeviri)
Speaking skills are one of the most challenging skills to master for students learning English as a foreign language. One of the main reasons for this situation is that the classroom is the only setting where students are systematically exposed to the target language. Another reason is that many foreign language students feel that they cannot communicate freely due to poor pronunciation skills. These poor pronunciation skills diminish students' self-confidence and provoke anxiety when communicating in a foreign language. This study aimed to improve foreign language students' pronunciation skills by watching videos and recording audio. The study was conducted with 25 8th-grade students at a public secondary school in Konya, Türkiye. An action research design combining qualitative and quantitative data was used in this study. Quantitative data was collected through pre-tests and post-tests, and qualitative data was collected via open-ended interviews before and after the research. At the beginning of the study, students were asked to answer an open-ended interview consisting of four questions to gather their opinions about their pronunciation skills. Then, the students were asked to read a read-aloud text and make a voice recording before and after the treatment. After examining the audio recordings, the words that the students mispronounced were determined. The students were asked to watch authentic videos including these words and make a voice recording by making sentences with these words. Following the study, it was aimed to gain deeper insights into the students' perceptions of the process and how they evaluated the effect of watching videos and recording audio on the target English words outside of class. According to the pre-test and post-test results, it was observed that there was a significant decrease in the students' pronunciation mistakes. It has been revealed that watching videos and recording audio has a positive effect on students' pronunciation skills. According to the post-research interview conducted to learn students' opinions about the video-watching and audio-recording process, students found this method fun, interesting, memorable, motivating, encouraging, and beneficial. Most of the students stated that they learned new words or phrases by watching video and audio recordings, and this method had a positive effect on their listening and reading skills. Most of the students expressed that this process enhanced their interest and motivation for learning English. Students who were not exposed to a foreign language outside of school were allowed to practice a language in an active and fun way thanks to this method.