Akut koroner sendromlu bireylerde sağlık okuryazarlığının ilaç ve diyet uyumuna etkisi
The effect of health literacy on diet and medicationcompliance in individuals with acute coronary syndrome
  1. Tez No: 888127
  2. Yazar: BETÜL YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM BULANTEKİN DÜZALAN, DOÇ. DR. FİLİZ ÖZEL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı Akut Koroner Sendrom tanısı olan bireylerde sağlık okuryazarlığının diyet ve ilaç uyumuna olan etkisini belirlemektir. Tanımlayıcı tipte olan çalışmanın örneklemini Çankırı Devlet Hastanesi Kardiyoloji servisine başvuran hastalar oluşturdu. Veriler Aralık 2023-Mayıs 2024 tarihleri arasında toplandı. Veriler, sosyo-demografik özellikleri içeren bilgi formu, Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği (SOY), İlaca Uyum Hakkında İnançlar Ölçeği (İUHİÖ) ve Diyete Uyum Hakkında İnançlar Ölçeği (DUHİÖ) kullanılarak toplandı. Örneklemi 200 hasta oluşturdu. Araştırmamızda SOY toplam puanı 89,80±23,14 bulundu. İUHİÖ yarar alt boyut 18,08±3,73, engel alt boyut 20,56±4,7; DUHİÖ yarar alt boyut 24,07±5,09, engel alt boyut puanları 12,26±4,23 bulundu. Yaş arttıkça SOY alt boyut ve toplam puan ortalamasının azaldığı, İUHİÖ engel alt boyut puanlarının arttığı görüldü. Eğitim düzeyi arttıkça SOY toplam puanlarının arttığı, İUHİÖ ve DUHİÖ engel alt boyut puanlarının azaldığı bulundu. SOY arttıkça İUHİÖ ve DUHİÖ engel alt boyut puanlarının azaldığı, DUHİÖ yarar alt boyut puanlarının arttığı bulundu. Bu çalışma sonuçları Akut Koroner Sendrom tanılı hastalarda İUHİÖ engel alt boyut puanının yüksek olduğunu, SOY arttıkça ilaca ve diyete uyum engel algısının azaldığını, diyete olan uyum yarar algısının arttığını ortaya koymuştur. Ayrıca sosyo-demografik faktörlerin sağlık okuryazarlığı, ilaca ve diyete uyumda etkili olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate Health literacy in diet and medication in individuals diagnosed with coronary syndrome the effect of the study on adaptation. The sample of the descriptive study Patients admitted to the Cardiology service of Çankırı State Hospital. Data were collected between December 2023 and May 2024 collected between the two months of the study. Data were collected using an information form including socio-demographic characteristics, Health Literacy Scale (HLS), Beliefs about Medication Compliance Scale (BMCS) and It was collected using the Beliefs about Dietary Compliance Scale (BDCS). The sample consisted of 200 patients. In our study, HLS total score was 89.80±23.14. BMCS benefit sub-dimension 18,08±3,73, obstacle sub-dimension 20,56±4,7; BDCS benefit sub-dimension 24,07±5,09, obstacle sub-dimension scores were 12,26±4,23. Age as the mean HLS sub-dimension and total score increased, the mean score of the BMCS disability sub- dimension and total score decreased, and the mean score of the BMCS disability sub- dimension decreased. Dimension scores increased. As the level of education increased, the HLS total scores increased, while BMCS and BDCS obstacle sub- dimension scores decreased.Was found. As the HLS increased, the disability sub- dimension scores of BMCS and BDCS decreased, It was found that the utility subscale scores of the BDCS increased. The results of this study revealed that in patients diagnosed with Acute Coronary Syndrome, the barrier sub-dimension score of the BMCS was high, the perception of barrier to medication and dietary adherence decreased as the HLS increased, and the perception of benefit of dietary adherence increased. In addition, socio-demographic factors were found to be effective in health literacy, medication and dietary compliance.