Trafik polisleri ve taksi sürücülerinde hava kirliliği maruziyetine yönelik idrarda l-hidroksipiren değerlerinin, periferal lenfositlerde kromozal aberasyon ve mikroçekirdek sıklıklarının araştırılması
Evaluating l-hydroxypyrene values in urine, chromosomal aberration and micronucleus frequencies in peripheral lymphocytes of policemen and taxi drivers aimed at air pollution exposure
  1. Tez No: 88815
  2. Yazar: GONCA ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BURGAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
VI.OZET Çevresel hava kirliliği polisiklik aromatik hidrokarbonlar(PAH), aromatik aminler, heterosiklik bileşikler gibi bir kısmı genotoksin olan geniş dağılımda kimyasal bileşikleri içerir. Hava kirliliğinde genotoksinlerin en önemli kaynağı fosil yakıtların tam yanmamasıdır; otomobil egzozu, ev içi ısınma ve endüstriyel emisyonlar gibi. Pek çok epidemiyolojik çalışma, şehirde yaşayanlarda özellikle akciğer kanser riskinde artış saptamıştır. Bu çalışmanın amacı genotoksik etkileri periferal lenfositlerde kromozomal aberasyon sıklıklarım ve sitokinezin durdurulduğu(CB) lenfositlerde mikroçekirdek sıklıklarım(MN) analiz ederek değerlendirmek ve idrar l-hidroksipiren(l-OHP) düzeylerini ölçerek PAH maruziyetini belirlemektir. Ankara kentinde çalışan toplam 15 trafik polisi(TP) ve 17 taksi sürücüsü(TS) maruz grubu ve 23 sağlıklı ofis çalışanı kontrol grubunu oluşturmuştur. CB lenfositlerde MN sıklığı (%0 ortalamaiss); TP, TS, kontrol grubunda sırasıyla; 5.42±3.00, 5.40±2.47, 2.96±1.91'dir.
Özet (Çeviri)
96 Vn.SUMMARY Environmental air pollution contains a great diversity of chemical compounds some of which are genotoxins such as polycyclic aromatic hydrocarbons (PAHs), aromatic amines and heterocyclic compounds. The most important source of genotoxins in air pollution is incomplete combustion of fossil fuels, e.g. automobile exhaust, residential heating and industrial emissions. A number of epidemiological studies have revealed an increased cancer risk in urban communities, especially in lung cancer. The aim of this study was to assess the cytogenetic effects by analyzing the chromosomal aberration frequencies and the micronuclei (MN) frequencies in cytokinesis blocked (CB) lymphocytes and to estimate the PAH exposure by measuring urinary 1- hydroxypyrene (1-OHP) levels. A total of 15 traffic policemen(TP) and 17 taxi drivers(TD) working in the city of Ankara were the exposed groups and 23 healthy men working office departments were the control group. The mean + SD values for CB lymphocyte MN (%0) of policemen, taxi drivers and control group were 5.42 ± 3.00, 5.40 ± 2.47, 2.96 ± 1.91; respectively.