16-18 Yaş grubu futbolcularda masajın esneklik üzerine etkisinin araştırılması
The Effect of body massage on the flexibility of a 16-18 age group of male football players
  1. Tez No: 88814
  2. Yazar: SADUN SIDDIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
-62- ÖZET Bu araştırma ile, 16-18 yaş grubu futbolcularda masajın esnekliğe etkisini tespit edilmiştir. Araştırmaya Gençlerbirliği Spor Kulübü Genç takımında futbol oynayan 16-18 yaş grubunda erkek sporculardan seçilmiştir. Yaş ortalamaları (17.30 + 0.272), boy ortalamaları (176.4 ± 0.021), vücut ağırlık ortalamaları (67.682 + 1.887), spora başlama yaş ortalamaları (12.242 ± 0.651) ve haftalık 10 saat antrenman yapan 15 deney, 18 kontrol grubu olmak üzere toplam 33 sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Deneklerin antrenman ve masaj programı öncesi gövde fleksiyon, gövde ekstansiyon, gövde lateral fleksiyon, kalça fleksiyon, kalça ekstansiyon, kalça abduksiyon, kalça adduksiyon, diz fleksiyon, ayak dorsal fleksiyon ve ayak planter fleksiyon esneklik ölçüleri alınmıştır. Kontrol grubu üzerinde herhangi bir uygulama yapılmadan, deney grubuna iki ay süreyle haftada üç seans uygulanan masaj sonrasında aynı ölçümler tekrar alınmış ve bu ölçümler karşılaştırılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
-64- SUMMARY The aim of this study was to measure the effect of body-massage on the flexibility of a 16-18 age group of male football players. For this study, male football players between 16-18 years old of a young team of the“Genclerbirligi Sports Club”were selected. A total of 33 sportsmen of an average age of (17.30 + 0.272), an average height of (176.4 + 0.021), an average body-weight of (67.682 ± 1.887) and an average age of starting playing of (12.242 + 0.651) were included in the study. They were having 10 hours of training per week and were separated into 1 5 test group players and 1 8 control group players. Measurements of the degree of flexibility in the two groups were taken before the training and before the massage program. These measurements included: trunk flexion, extension and lateral flexion, hip flexion, extension, abduction and adduction, knee joint flexion as well as dorsal flexion and plantar flexion of the feet. While no application was done on the control group, flexibility of the test group players was measured after 3 massage sittings per week lasting 2 months. The results were compaired with the pre-massage measurements. The following results were obtained: There was no statistically significant difference (P > 0.01) between the test and the control group in the flexibility of trunks flexion, extension and lateral flexion, hips extension as well as dorsal flexion and plantar flexion of the feet.-65. However, a statistically significant difference (P < 0.01 and 0.05) in the test group compared to the control group was found in the degree of flexibility of hips flexion, abduction and adduction and the knee joint flexion. As a conclusion, it is thought that body-massage enhanses the body's flexibility in combination with sportive activities.