Felodipin ve Nimodipin'in voltametrik yöntemle elektroanalitik davranışlarının incelenmesi
Investigation of electroanalytical behaviour of felodipine and nimodipine by voltammetry
- Tez No: 88816
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHRE ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
128 ÖZET Felodipin ve Nimodipin'in Voltametrik Yöntemle Elektroanalitik Davranışlannın İncelenmesi Kalsiyum kanal antagonistleri olarak bilinen dihidropiridin türevleri, nitroaromatik grup ve dihidropiridin halkasından oluşan iki redoks merkezi içerirler. Bu sınıfın iki üyesi olan Felodipin ve Nimodipin arteriyel hipertansiyon tedavisinde periferal ve serebral vazodilatör olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı Felodipin ve Nimodipin'in camsı karbon elektrotla elektrokimyasal redoks özelliklerini incelemektir. pH'nın, gerilim tarama hızının, derişimin ve özellikle başlangıç gerilim tarama yönünün voltamogramlar üzerindeki etkisi dikkatli bir şekilde araştırlmıştır. Dönüşümlü voltametrik ölçümler, her bir işlemin diğerini etkilediğini göstermiştir. Diferansiyel puis voltametrisi, her iki ilaç için anodik sinyallerden ve Nimodipin için katodik sinyalden yararlanarak, 2x1 0“5 M- 4x10”* M (anodik, Felodipin), 4xl(T5 M- 8x1ü-4 M (anodik, Nimodipin) ve 2x1er6 M- lxlO'5 M (katodik, Nimodipin) derişim aralığında analitik bir yöntem geliştirmek üzere kullanılmıştır. Bu çalışmaya dayalı olarak, tabletlerden miktar tayini için basit, hızlı ve ucuz bir voltametrik yöntem geliştirilmiştir. Önerilen yöntemle elde edilen sonuçlar, yeni geliştirilen yüksek performanslı sıvı kromatografik teknikle kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
129 SUMMARY Investigations of Electroanalytical Behaviour of Felodipine and Nimodipine by Voltammetry Dihydropyridine derivatives known as calcium channel antagonists possess two redox centers, a nitroaromatic group and a dihydropyridine ring. Felodipine and Nimodipine, members of this class, are used as peripheral and cerebral vasodilators in the treatment of the arterial hypertension. The aim of this work was to study the electrochemical redox properties of Felodipine and Nimodipine at glassy carbon electrode. The influence of pH, scan rate, concentration, and especially the initial scan direction on the shape of voltamograms was carefully examined. Cyclic voltammetric measuraments showed that each process interfered each other. Using differential voltammetry, anodic signal both the drugs and cathodic signal for Nimodipine were employed to develop analytical methodology in the entire concentration range 2xl0“5 M- 4x10”* M (anodic, Felodipine), 4xl0“5 M- 8x1 0”4 M (anodic, Nimodipine) and 2x10“* M- lxl O”5 M (cathodic, Nimodipine). Based on this study, a simple, rapid and inexpensive voltammetric methods were developed for the determination of the drugs in tablets. Result obtained proposed method were compared with a new developed high performance liquid chromatographic technique.