Üreme çağındaki evli kadınların eş desteğinin ve evlilik kalitesinin cerrahi kaygıya etkisi
The effect of spousal support and marital quality on surgical anxiety in married women of reproductive age
- Tez No: 888168
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR IRMAK VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, üreme çağındaki evli kadınların eş desteği ve evlilik kalitesinin cerrahi kaygılarına olan etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. İstanbul Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Ek Hizmet Binası Çekmeköy Devlet Hastanesi'nde yapılan çalışmada, 18-49 yaş aralığındaki 200 evli kadın hastanın cerrahi işlem öncesi çalışmaya dahil edilmiş ve Kişisel Bilgi Formu, Yetişkin Hastalar için Cerrahi Kaygı Ölçeği, Eş Destek Ölçeği ve Evlilik Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the impact of spousal support and marital quality on the surgical anxieties of married women, with the goal of contributing to more effective management of preoperative interventions. Conducted at the Istanbul Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Education and Research Hospital Additional Service Building Çekmeköy State Hospital, the study examined the preoperative conditions of 200 married female patients aged 18-49. Data collection utilized the Personal Information Form, Surgical Anxiety Scale for Adult Patients, Spousal Support Scale, and Marital Quality Scale.