Üreme çağındaki evli kadınların benlik saygısı ve cinsel fonksiyonları arasındaki ilişki
The relationship between the self-respect and sexual functions of married women of reproductive age
- Tez No: 733840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP TOPATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı üreme çağındaki evli kadınların benlik saygısı ve cinsel fonksiyonları arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Yöntem: Tanımlayıcı tipteki bu araştırma 01.03.2021-01.08.2021 tarihleri arasında bir Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 15-49 yaş aralığında üreme çağındaki sağlıklı evli 570 kadın ile gerçekleştirildi. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Kadın Cinsel İşlev Ölçeği ve Rosenberg Benlik Saygısı Alt Ölçeği kullanılarak toplandı. Bulgular: Kadınların Rosenberg Benlik Saygısı alt ölçeği ortalama değeri 0,54 ± 0,75, Kadın Cinsel İşlev Ölçeği toplam ortalama değeri ise 19,35 ± 4,4 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the relationship between self-esteem and sexual functions of married women of reproductive age. Method: This descriptive study was carried out with 570 healthy married women of reproductive age, between the ages of 15-49, registered in a Family Health Center between 01.03.2021 and 01.08.2021. Data were collected using Personal Information Form, Female Sexual Functioning Scale and Rosenberg Self-Esteem Subscale. Results: The mean value of the Rosenberg Self-Esteem subscale of women was determined as 0.54 ± 0.75, and the total mean value of the Female Sexual Function Scale was determined as 19.35 ± 4.4.