Üreme çağındaki evli kadınların çocuk sahibi olma istekleri ile aile planlaması tutumunun ilişkisi
The relationship between the desire to have children of married women of reproductive age and their family planning attitude
  1. Tez No: 818966
  2. Yazar: EDA NUR ALTUNBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR IRMAK VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma üreme çağındaki evli kadınların çocuk sahibi olma istekleri ile aile planlaması tutumunun ilişkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırmanın verileri 01.01.2022-01.04.2022 tarihleri arasında kartopu yöntemiyle Google formlar aracılığı ile toplandı. Araştırmanın örneklemine üreme çağındaki 200 evli kadın katıldı. Veriler; sosyodemografik veri formu, Çocuk Sahibi Olma İsteği Ölçeği (ÇSOİÖ) ve Aile Planlaması Tutum Ölçeği (APTÖ) kullanılarak elde edilmiştir. Ölçeklerin toplam ve alt boyut puanları arasındaki ilişki testinde Pearson korelasyon analizinden; çocuk sahibi olma isteğinin aile planlaması tutumu üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla çoklu regresyon analizinden yararlanılmıştır. Üreme çağındaki evli kadınların çocuk sahibi olma istekleri ile aile planlaması tutumunun ilişkisi değerlendirildiğinde pozitif çocuk doğurma motivasyonları ile topluma ilişkin, yöntemlere ilişkin, gebeliğe ilişkin ve aile planlamasına yönelik tutum arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sosyal inançlar ile topluma ilişkin, yöntemlere ilişkin, gebeliğe ilişkin ve aile planlamasına yönelik tutum arasında negatif yönlü ve anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Çocuk sahibi olma tercihleri ile gebeliğe ilişkin tutum arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Çocuk sahibi olma endişeleri ile gebeliğe ilişkin tutum arasında negatif yönlü ve anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Çocuk sahibi olma isteği ile yöntemlere ilişkin, gebeliğe ilişkin ve aile planlamasına yönelik tutum arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the relationship between the characteristics of having children and the structure of family members in married women during their reproductive years. The data of the research is collected between 01.01.2022-01.04.2022 with snowball method through Google forms. 200 married women of reproductive age participated in the sample of the study. Data; The sociodemographic data form was obtained by using Desire to Have a Child (DHC) and Family Planning Attitude Scale (FPAS). In the correlation test between the total and sub-dimension scores of the scales, Pearson correlation analysis was used; multiple regression analysis was used to determine the effect of the desire to have a child on family planning attitude. When the relationship between the desire to have children of married women of reproductive age and their family planning attitude was evaluated, it was determined that there was a positive and significant relationship between positive childbearing motivations and attitudes towards society, methods, pregnancy and family planning. It has been find out there is a negative and significant relationship between social beliefs and attitudes towards society, methods, pregnancy and family planning. It has been determined that there is a positive and significant relationship between preferences and attitudes towards pregnancy. It has been confirmed that there is a negative and significant relationship between fertility anxiety and attitude towards pregnancy. It has been determined that there is a positive and significant relationship between the desire to have a child and the attitudes towards methods, pregnancy and family planning.