İlkokullarda öğretmen- veli arasındaki iletişim engellerive çözüm önerileri
Communication barriers between teachers-parents inprimary schools and solution suggestions
  1. Tez No: 888175
  2. Yazar: SÜMEYYE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYAT BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayat Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada; devlet ilkokullarında görev yapmakta olan öğretmenler ile aynı okullardaki öğrencisi bulunan velilerinin sağlıklı iletişim kurmasını engelleyen faktörlerin öğretmen – veli görüşlerine göre belirlenmesi, yaşanan iletişim engellerinin doğurduğu sonuçların tespiti ve bu engelleri aşmaya yönelik çözüm yollarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında Ankara ili Etimesgut ilçesinde bulunan ilkokullardan üç tanesinde görev yapan 12 öğretmen ve bu okullarda öğrencisi bulunan 12 veli ile görüşmeler yapılmıştır. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan olgubilim (fenomenoloji) yaklaşımı kullanılmıştır. Bu araştırmanın bulguları; araştırmacı tarafından geliştirilen iki ayrı yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak katılımcılarla yapılan görüşmeler sonucunda elde edilmiştir. Karşılaştırma yapılabilmesi için soruların paralel olmasına özen gösterilmiştir. Görüşmeler yüz yüze ve ses kayıtları alınarak gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmeler sonucunda elde edilen veriler; nitel araştırma yönteminin içerik analizi tekniği kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; öğretmenler ve veliler birçok noktada aynı fikirde buluşmaktadır. Ön yargılar, üslup, yanlış tutum ve davranışlar, öğretmenden farklı beklentiler, birbirini tanımama, öğretmenlik mesleğinin saygınlığının azalması gibi unsurların sağlıklı iletişimin önünde duran engeller olduğu belirtilmiştir. Bu engellerin; motivasyon düşüklüğü, öğrencinin ve eğitim ortamının olumsuz etkilenmesi, iletişimin tamamen kopması ve şikayetlere varması gibi sonuçlar doğurduğu ifade edilmiş ve bu engellerin ortadan kalkmasına yönelik için çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the factors that prevent teachers working in public primary schools and parents of students in the same schools from establishing healthy communication in the light of the views of teachers and parents, to determine the consequences of communication barriers and to present solutions to overcome these barriers. Within the scope of the study, 12 teachers working in three primary schools in Etimesgut district of Ankara province and 12 parents who have students in these schools were interviewed. In this study, phenomenology approach was used, which is one of the qualitative research methods. The findings of the study were obtained as a result of the interviews with the participants using two separate semi-structured interview forms developed by the researcher. In order to make comparisons, it was ensured that the questions were parallel. The interviews were conducted face-to-face and audio-recorded. The data obtained as a result of the interviews were analyzed using the content analysis technique of the qualitative research method. According to the findings of the study, teachers and parents agree on many points. It is stated that factors such as prejudices, style, wrong attitudes and behaviors, different expectations from the teacher, not knowing each other, and the decreasing prestige of the teaching profession are the barriers that stand in front of healthy communication. It is emphasized that these barriers have consequences such as low motivation, negative effects on the student and the educational environment, complete breakdown of communication and complaints, and possible solutions are presented to eliminate these barriers.