Özgül öğrenme güçlüğü olan çocukların ebeveynlerinin eğitim ihtiyaçları
Educational needs of parents of children with specific learning disabilities
  1. Tez No: 888176
  2. Yazar: EDA KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYAT BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayat Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, özgül öğrenme güçlüğü çeken çocukların ebeveynlerinin eğitim gereksinimlerini belirlemektir. Belirlenen amaca uygun olarak nitel bir araştırma yapılması uygun görülmüştür. Özgül öğrenme güçlüğü yaşayan çocukların ebeveynlerinin eğitim gereksinimlerini incelemek ve sonuçları değerlendirmek için en uygun yaklaşımın durumsal bir araştırma olduğu düşünülmüştür. Genelleme gözetilmeksizin gerçekleştirilen bu çalışmada, ailenin sosyoekonomik durumu, çocukların yaşları, çocukların gösterdiği ilk belirtiler ve ebeveynlerin konuya ilişkin görüşleri dikkate alınarak amaçsal örnekleme tekniği ile 15 katılımcı seçilmiştir. Katılımcılar Ankara'nın Çankaya ve Mamak ilçelerinde çocuklarında öğrenme güçlüğü olduğu tespit edilen vatandaşlar arasından gönüllü olarak seçildi. Ankara'daki bu iki ilçenin seçilmesinin nedeni, nüfuslarının büyük olması ve sosyoekonomik durumlarının farklı olmasıdır. Araştırma projesi kapsamında öğrenme güçlüğü çeken çocukların ebeveynlerinden biriyle derinlemesine görüşme yapıldı. Sonuçlar, ebeveynlerin demografik verilerini, çocuklarında gördükleri ilk belirtileri, özgül öğrenme güçlüğüne ilişkin anlayışlarını ve teşhis hakkındaki duygularını, ebeveynlerin çocuklarını destekleme ve eksik hissettikleri olan konuları ve ebeveynlerin eğitim ihtiyaçları hakkındaki görüşlerini kapsamaktadır. Araştırmada Çankaya ve Mamak ilçeleri arasında sosyoekonomik statü eşitsizlikleri ve olanak yetersizliği nedeniyle farklılık oluştuğu göze çarpmaktadır. Aynı zamanda ebeveynlerin öğrenme sorunları konusundaki bilgisizliğinin, çocuklarına tanı koyma ve yardım etmede gecikmeye neden olduğu da ortaya çıkmıştır. Araştırmanın sonunda erişilebilirliğin, sosyal ve psikolojik yardımın ve yetişkin eğitimi olanaklarının iyileştirilmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the educational needs of parents of children with specific learning disabilities. It has been decided to conduct a qualitative research in line with the determined purpose. A situational study has been chosen as it is thought to be the most appropriate method when studying the educational needs of parents of children with specific learning disabilities and evaluating the results. In this study prepared without concern for generalization; 15 people, determined using the purposeful sampling technique in line with the socio-economic status of the family, the ages of the children, the first symptoms seen in the children and the opinions of the families on this subject, have been included in the study. Participants have been selected on a voluntary basis among individuals whose children are diagnosed with learning disabilities, living in Çankaya and Mamak, districts of Ankara, . These two districts have been chosen because they are districts with high populations and different socio-economic levels in Ankara. Within the scope of the research, in-depth interviews have been conducted with one of the parents of children diagnosed with learning disabilities. The findings includes the demographic information of the parents, the first symptoms they witnessed in their children, their knowledge of the specific learning disability and their thoughts about the diagnosis, parents' views on supporting their children, parents' views on the problems that lack of education may cause, and their educational needs. As a result of the research, a difference has been observed in Çankaya and Mamak districts due to differences in socio-economic levels and insufficient opportunities. At the same time, a finding has been obtained that parents' lack of knowledge about learning disabilities delays the diagnosis and support process of children. At the end of the study, suggestions have been made to increase adult education opportunities and social and psychological support and make them more accessible.