Rotator cuff impingement sendromunda solunum egzersizleri ile kombine manuel terapinin etkisi
The effect of manual therapy combined with breathing exercises in rotator cuff impingement syndrome
- Tez No: 888190
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE YILMAZ MENEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışmanın amacı; rotator cuff impingement sendromu olan bireylerde solunum egzersizleri ile kombine manuel terapinin etkinliğinin araştırılmasıdır. Çalışma Erenköy Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesine başvuran, yaş aralığı 18-65 olan 52 impingement sendromu olan birey ile gerçekleştirildi. Dahil edilme kriterlerini karşılayan bireyler randomizasyon yöntemi kullanılarak eşit bir şekilde iki gruba ayrıldı. Kontrol grubundaki katılımcılara fizyoterapist eşliğinde coldpack, konvansiyonel modda TENS ve konvansiyonel egzersiz programı uygulanırken, müdahale grubundaki katılımcılara ise tüm bu terapi programına ek olarak solunum egzersizleri ile kombine manuel terapi uygulandı. Her iki gruptaki katılımcılar toplamda 6 hafta ve her hafta 3 kere terapiye alındı. Ayrıca iki grubun katılımcılarından da tedaviye devam ettikleri sürece egzersizleri evde her gün 2 kere yapmaları istendi. Omuz ağrısını ve disabiliteyi değerlendirebilmek için Vizüel Analog Skala (VAS) ve Omuz Ağrı ve Disabilite İndeksi (OADİ), yaşam kalitesi düzeyini belirlemek için Kısa Form-36 (SF-36), eklem hareket açıklığı (EHA) ölçümü için evrensel bir gonyometre, pulmoner sistemi değerlendirmek için spirometre kullanıldı. Katılımcılar tedavi öncesinde ve sonrasında olmak üzere terapist tarafından 2 kere aynı ölçüm yöntemleriyle değerlendirildi. İki grubun tedavi öncesi VAS, OADİ, SF-36, EHA ve solunum fonksiyon değerleri karşılaştırıldığında gruplar arasında anlamlı bir farklılık görülmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose of the study; To investigate the effectiveness of manual therapy combined with breathing exercises in individuals with rotator cuff impingement syndrome. The study was conducted with 52 individuals with impingement syndrome, aged 18-65, who applied to Erenköy Physical Therapy and Rehabilitation Hospital. Individuals who met the inclusion criteria were equally divided into two groups using the randomization method. While coldpack, conventional mode TENS and conventional exercise program were applied to the patients in the control group under the supervision of a physiotherapist, manual therapy combined with breathing exercises was applied to the patients in the intervention group, in addition to this entire treatment program. Patients in both groups received treatment for a 3 times each week, for 6 weeks. In addition, participants in both groups were asked to do the exercises twice a day at home. Visual Analogue Scale (VAS) and Shoulder Pain and Disability Index (SPADI) to evaluate shoulder pain and disability, Short Form-36 (SF-36) to determine the level of quality of life, a universal goniometer to measure joint range of motion (ROM), pulmonary Spirometry was used to evaluate the system. The patients were evaluated twice by the therapist using the same measurement methods, before and after the treatment. When the pre- treatment VAS, SPADI, SF-36, ROM and respiratory function values of the two groups were compared, no significant difference was seen between the groups (p>0.05).