Ebeveynlerin gereksinimleri doğrultusunda erken çocuklukta mahremiyet eğitim programı hazırlanması
Preparation of an early childhood privacy education program in line with parents' requirements
  1. Tez No: 888191
  2. Yazar: KÜBRA ADIGÜZEL KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN DÜZKANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Erken Çocuklukta Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Toplumdaki bireylerin arasında olması gereken mesafeyi, kişiye ait özel alanları korumayı, başkalarının özel alanlarını ihmal etmemeyi içeren eğitim, mahremiyet eğitimidir. Mahremiyet eğitiminin, doğumdan itibaren erken çocukluktaki kritik dönemler kaçırılmadan çocuğun yaşına paralel ve kademeli olarak sürdürülmesi gerekmektedir. Gelişimsel yetersizliği olan çocukların (GYÇ) yardıma ihtiyacının olması onlara hizmet veren kişilerin mahremiyet alanına girmesine neden olduğu için GYÇ'ın hem kendi sınırlarını hem de başkalarının sınırlarını bilmesi ayrıca önem kazanmaktadır. Bu araştırmada da yarı yapılandırılmış görüşme ve doküman analizi ile GYÇ veya risk taşıyan çocuğa sahip ebeveynlerin ihtiyaçları doğrultusunda ebeveynlere yönelik erken çocuklukta mahremiyet eğitim programı içeriği oluşturulmuştur. Bu doğrultuda ebeveynlere yönelik mahremiyet eğitim programının hedefleri çocukların bağımsızlaşmalaşarak öz farkındalık kazanmaları ve böylece toplumsal uyumlarının artmasıdır. Ebeveynlere göre bu eğitim içeriğinde mahremiyet alanları, mahremiyet eğitimi kuralları, mahremiyet eğitiminde önemli süreçler ve istismardan korunma konularının olması gerekmektedir. Hem ebeveynlere hem literatüre göre etkileşime dayalı tekniklerden veya davranışçılığa dayalı tekniklerden yararlanılarak bu konular çocuklara aktarılabilir. Ayrıca alanyazında mahremiyet eğitimine özgü teknikler de yer almaktadır. Ebeveynler çocuklarının mahremiyet eğitiminde birinci derecede sorumlu kişinin kendileri olduğunu belirtmekle birlikte kendilerine yardımcı olacak kişiler ve uzman olarak danışabilecekleri kişilerden de bahsetmişlerdir. Bunun yanı sıra erken dönemdeki çocukların mahremiyet eğitiminden sorumlu kişilerin ve yardımcı kişilerin, çocuklara benzer durumlara karşı tutarlı davranması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Privacy education includes maintaining the necessary distance between individuals in society, protecting personal spaces, and not neglecting private spaces of others. Privacy education must continued gradually and parallel to child's age without missing critical periods in early childhood from birth. Because of need help of children with developmental disabilities (DD), them to enter privacy area of people who provide with services, it is important for DD to know boundaries. This study, content of early childhood privacy education program for parents was created in line with needs of parents with DD or at-risk children with semi-structured interviews and document analysis. goals of privacy education program for parents are for children to become independent and gain self-awareness, thus increasing their social adaptation. According to parents, this education includes are privacy areas, privacy education rules, important processes in privacy education, and protection from abuse. Both for parents and literature, these topics can be conveyed to children by using interaction or behaviorism-based techniques. there are special techniques privacy education in the literature. Parents stated that they are primary responsible person for their children's privacy education and they mentioned people who help and experts. People responsible for privacy education and their assistants must act consistently against similar situations.