11 – 18 yaş arasında kekemeliği olan ve olmayan bireylerin ebeveynleri tarafından değerlendirilen davranış özellikleri ile öz değerlendirmeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between self-evaluation and behavioral characteristics evaluated by parents of individuals between the ages of 11 and 18 with and without stuttering
- Tez No: 888206
- Danışmanlar: DR. AYŞEGÜL ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapistliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Mevcut çalışma, 11 – 18 yaş arasında kekemeliği olan ve olmayan bireylerin davranış özelliklerinin, bireylerin yaptığı öz değerlendirmeler ile ebeveynlerin çocuklarına yönelik yaptığı değerlendirmeler açısından incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışmaya Ankara ve Burdur illerinde ikamet eden, 11 – 18 yaş arasında kekemeliği olan (n=25) ve olmayan (n=25) bireyler ile bu bireylerin ebeveynleri dâhil edilmiştir. Çalışmaya katılan tüm katılımcılar için“Demografik Bilgi Formu”doldurulmuştur. Veri toplama aracı olarak“Kekemelik Şiddeti Değerlendirme Aracı – 4 (KEŞİDA – 4) ”,“11-18 Yaş Gençler İçin Kendini Derecelendirme Ölçeği (YSR/11-18)”ve“6-18 Yaş Çocuk ve GençlerdeDavranış Değerlendirme Ölçeği (CBCL/6-18)”kullanılmıştır. Araştırmaya alınan verilerin analizleri SPSS 25 (Statistical Program in SocialSciences) programı ile gerçekleştirilmiştir. Farklı gruplardaki verilerin karşılaştırılmasında Kolmogorov Smirnow Testi, Mann Whitney U Testi ve Kruskal Wallis Testi kullanılmıştır. Çalışma bulgularına göre, kekemeliği olan bireyler ve ebeveynlerinin verdiği puanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamakta; kekemeliği olmayan bireyler çoğu alt testte ebeveynlerine göre daha olumsuz durumlar bildirdirmektedir. Çalışma bulgularına göre; yeterlik alanları ile problem davranış özellikleri arasında genel anlamda istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the behavioral characteristics of individuals between the ages of 11 and 18, with and without stuttering, in terms of the self-evaluations made by individuals and the evaluations made by parents about their children. Individuals between the ages of 11-18 with (n=25) and without (n=25) who stutter, residing in Ankara and Burdur provinces, and their parents were included in the study.“Demographic Information Form”was filled out for all participants who signed the consent form.“Stuttering Severity Scale - 4”,“11-18 Year Old Youth Self Report (YSR/11-18)”and“6-18 YearOld Child BehaviorChecklist (CBCL/6-18)”wereused as data collectiontools. Analysis of the data included in theresearchwerecarriedoutwith SPSS 25 (Statistical Program in SocialSciences) program. Kolmogorov Smirnov Test, Mann Whitney U Test and Kruskal Wallis Test were used to compare data in different groups. According to the study findings; it was observed that there was no statistically significant difference between the scores given by individuals who stutter and their parents, and that individuals who did not stutter reported more negative situations than their parents in most subtests. According to the study findings; Overall, there is no consistently significant relationship between proficient domains and problem behavior characteristics.