Sigara kullanımının ve sigara dumanına maruz kalmanın östaki tüpü ve işitme üzerine etkisi
The effect of smoking and exposure to cigarette smoke on the eustachian tube and hearing
- Tez No: 888205
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZKIRIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, sigara kullanımının ve sigara dumanına maruz kalmanın işitme sağlığına ve östaki tüp disfonksiyonuna etkisini araştırmaktır.Yöntemler: Çalışmamıza 18-50 yaş arası 55'i kadın, 50'si erkek olmak üzere toplam 105 kişi dâhil edildi. Her grupta otuz beşer kişi olmak üzere sigara içen (40,40±6,33), içmeyen (40.06±6.90) ve sigara dumanına maruz kalan (40,77±5,85) üç grup oluşturuldu. Katılımcılara sigara kullanımı ve sigara dumanına maruz kalma detayları için anamnez doldurtuldu ve her bir katılımcıya saf ses odyometre, timpanometre testi, toynbee, valsalva manevraları ve“Östaki Tüpü Disfonksiyonu Ölçeği”uygulandı ve gruplar karşılaştırıldı.Bulgular: Saf ses işitme eşiklerine göre gruplar arasında tüm frekanslarda (250-8000 Hz) anlamlı farklılıklar tespit edildi. Östaki tüp disfonksiyonu varlığına göre gruplar arasında anlamlı bir fark tespit edildi (p=0.003). Timpanometrik değerlendirmede sigara içme durumlarına göre sigara içmeyenlerle sigara içenler arasında anlamlı bir fark bulundu (p=0,029*).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the effects of smoking and exposure to cigarette smoke on hearing health and eustachian tube dysfunction. Methods: A total of 105 participants, aged 18 to 50, were enrolled in our study (55 women and 50 males). Three groups were formed: smokers (40,40±6,33), non-smokers (40.06±6.90) and those exposed to cigarette smoke (40,77±5,85), with 35 people in each group. A medical history form was given to participants, asking about smoking and exposure to cigarette smoke. The groups were compared using pure tone audiometry, tympanometry test, toynbee, valsalva maneuvers and the“Eustachian Tube Dysfunction Scale.”Findings: According to pure tone hearing thresholds, significant differences were found between the groups at all frequencies (250-8000 Hz). A significant difference was found between the groups according to the presence of eustachian tube dysfunction (p=0.003). According to smoking status, there was a significant difference in the tympanometry evaluation findings between smokers and non-smokers (p=0.029*).