Bankacılık sektöründe işçi-işveren ilişkileri kapsamında kişisel verilerin korunması
Protection of personal data within the scope of employee-employer relations in the banking sector
- Tez No: 925787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE BAHAR AYKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bankalar faaliyetleri çerçevesinde ve yerine getirmek durumunda oldukları yasal sorumluluklar gereği oldukça yoğun şekilde kişisel verilerin işlendiği ve saklandığı kuruluşlardır. Güven kuruluşu olarak adledilmeleri kişisel verilerin teminini kolaylaştırmaktadır. Ancak bu durum aynı zamanda bankalara veri güvenliği konusunda önemli sorumluluklar getirmektedir. Kişisel verilerin korunması açısından banka işvereni kadar çalışanlarının rolü de önemlidir. Çalışmada bankacılık sektöründe işçi işveren ilişkileri bakımından kişisel verilerin korunması diğer ülke yasal düzenlemeleri ve örnek kararlar yardımıyla mukayese edilerek değerlendirilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde kişisel verilerin korunmasına ilişkin temel kavramlar, yasal mevzuat incelenmiştir. Çalışmanın devamında Türk Bankacılığının tarihsel gelişimi ve kişisel verilerin paylaşımına farklı bir boyut getiren açık bankacılık hakkında bilgi verilerek, yasal düzenlemeler çerçevesinde bankacılıkta kişisel verilerin korunması ve önemi işlenmiştir. Son bölümde ise işçi işveren ilişkileri yönünden bankacılık sektöründe kişisel verilerin korunması konusu karar örnekleri ile detaylandırılarak açıklanmaya çalışılmıştır. Bankacılık sektöründe ağırlıklı olarak güvenlik ve yasal zorunlulukların yerine getirilmesi ihtiyacı gereği işverenler, çalışanlarının kişisel verilerini işlemek durumundadır. Bu veri işleme faaliyetleri çoğunlukla meşru menfaatler içerisinde kalmaktadır. Ancak yine de ihlallerle karşılaşılması olasıdır. İşverenler veri sorumlusu olmaları nedeniyle veri güvenliği tedbirlerini almak, veri işleme ilkelerine uygun hareket etmek, çalışanlarının mahremiyetini gözetmek durumundadır. Veri ihlallerinin oluşmasını önlemek adına hizmet verilen fiziki ortamları düzenlemek, çalışanlarına eğitim vermek, uygulama talimatları hazırlamak gibi teknik ve idari tedbirleri almak yükümlülüğü yine işveren sorumluluğu altındadır. Çalışanların işverenlerce verilecek periyodik eğitimlerle kişisel verilerin korunmasına yönelik olarak bilinç düzeylerinin artırılması, veri ihlallerinin en aza indirilmesi ve veri koruma tedbirlerinin uygulamada daha etkin olmasını sağlamak açısından önemli role sahiptir. Çalışanlar açısından kişisel verilerinin korunması için işverenin koyduğu kural ve talimatlara uyma, işini özen yükümlüğü ve sadakat borcuna uygun şekilde yerine getirme yükümlüğü söz konusudur. Bunun yanında çalışanlar, işverenlerince işlenen kişisel verilerine yönelik olarak ilgili kişilere tanınan tüm haklara sahiptir. Çalışmayla kişisel verilerin işlenmesi ve korunması yönünden pek çok kuruma ve kuruluşa örnek teşkil eden Türk Bankacılık Sektöründe görülen uygulamalara değinilerek, işveren ve çalışanların kişisel verilerin korunmasına ilişkin, karşılıklı hak ve sorumluluklarına yönelik farkındalıklarının artırılması, bu çerçevede net olmayan, düzenleme ve geliştirme gerektiren alanlara dikkat çekilmesi hedeflenmiştir
Özet (Çeviri)
Banks are institutions where personal data is processed and stored intensively within the framework of their activities and due to the legal responsibilities they have to fulfill. Being called a trust institution facilitates the provision of personal data. However, this also brings important responsibilities to banks regarding data security. The role of employees is as important as the bank employer in terms of protecting personal data. In the study, the protection of personal data in terms of employee-employer relations in the banking sector was tried to be evaluated by comparing with other countries' legal regulations and sample decisions. In the first part of the study, basic concepts and legal regulations regarding the protection of personal data were examined. In the continuation of the study, information was given about the historical development of Turkish Banking and open banking, which brings a different dimension to the sharing of personal data, and the protection and importance of personal data in banking within the framework of legal regulations were discussed. In the last part, the issue of protection of personal data in the banking sector in terms of employee-employer relations was tried to be explained in detail with sample decisions. In the banking sector, employers are required to process the personal data of their employees due to the need for security and fulfillment of legal obligations. These data processing activities mostly remain within legitimate interests. However, it is still possible to encounter violations. Employers are obliged to take data security measures, act in accordance with data processing principles, and observe the privacy of their employees, as they are the data controllers. In order to prevent data breaches, the employer is responsible for taking technical and administrative measures such as organizing the physical environments where services are provided, providing training to employees, and preparing application instructions. Increasing the awareness levels of employees regarding the protection of personal data through periodic trainings to be provided by employers has an important role in minimizing data breaches and ensuring that data protection measures are more effective in practice. Employees are obliged to comply with the rules and instructions set by the employer for the protection of their personal data, and to perform their jobs in accordance with the duty of care and loyalty. In addition, employees have all the rights granted to the relevant persons regarding their personal data processed by their employers. The study aims to increase the awareness of employers and employees regarding their mutual rights and responsibilities regarding the protection of personal data by referring to the practices seen in the Turkish Banking Sector, which sets an example for many institutions and organizations in terms of processing and protection of personal data, and to draw attention to areas that are unclear and require regulation and development within this framework.