Paternalist devlet anlayışı kapsamında günah vergileri uygulaması: Dünya ülkeleri ve Türkiye örneği
Application of sin taxes within the scope of paternalistic state concept: Example of world countries and Türkiye
- Tez No: 888231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA YAYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Baba devlet anlayışın bir gereği olarak ortaya çıkan paternalizm, devletlerin vatandaşlarına huzur ve güven ortamı sağlayabilmek adına otoritesini kullanmasıdır. Devletlerin özelikle negatif dışsallığı olan erdemsiz malların tüketimi azaltarak birey ve toplum sağlığına zararı olan ve kullanımının devamında toplumsal huzuru da bozabilecek alışkanlıkların tüketiminin önüne geçme arzusu paternalist devlet anlayışının bir gereğidir. Devletlerin paternalist özellikler sergileyerek bağımlılık yapan ve sağlığa zararlı malların tüketiminin önüne geçebilme araçlarından birisi olan günah vergilerinin tanımlanması ve farklı ülkelerdeki uygulanış biçimlerinin karşılaştırılmasıyla neticesinde günah vergilerinin etkin olup olmadığının ortaya konması bu çalışmanın amacıdır. Günah vergilerinin farklı ülke uygulamaları gösterilerek, verginin sigara, alkol ve obeziteye neden olan ürünlerin tüketimini azaltıp azaltmadığı değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda günah vergilerinin tek başına zararlı ürünlerin kullanımını ve tüketimini azaltmadığı, vergilerin diğer kamu politikalarıyla desteklenmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Paternalism, which emerges as the unity of the understanding of the father and the state, is the maintenance of the authority of the state in order to maintain the permanent peace and trust environment. The desire to prevent the consumption of immoral goods, which are the special negative externality of images, is harmful to the health of the individual and society, and may subsequently disrupt social peace, is a requirement of the understanding of the paternalist state. This is a method of revealing whether the sin taxes of the day are effective or not, with the characteristics of sin taxes, which are one of the tools to prevent the consumption of goods that exhibit paternalistic characteristics and are harmful to health, and the rules of different types of application. By showing the different practices of sin taxes in the country, it was evaluated whether the tax reduced the consumption of cigarettes, alcohol and obesity. As a result of the study, it was concluded that sin taxes alone do not reduce the use and consumption of harmful products and that taxes should be supported by other public policies.