Eğitim yönetimi alanında yapılmış lisansüstü tezlerinin incelenmesi: Bir vakıf üniversitesi durum çalışması
Examination of graduate thesis in the field of educational management: A foundation university case study
  1. Tez No: 888232
  2. Yazar: İSMAİL PEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZGENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Türkiye'de eğitim yönetimi alanında yapılan lisanüstü tezler her geçen gün artmaktadır. Bu tezlerin bilimsel ölçütler doğrultusunda farklı açılardan ele alınıp incelenmesi hem var olan durumun resmini ortaya koymaya çalışır hem de gelecek araştırmalara ışık tutar. Buradan hareketle araştırmanın amacı, 2014-2020 yılları arasında İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Eğitim Yönetimi Bilim Dalı'nda yapılmış lisansüstü tezlerin tematik ve metodolojik olarak durumlarını saptamak, değerlendirmelerini yapmak ve bu doğrultuda öneriler geliştirmektir. Araştırma nitel araştırma modellerinden durum çalışması desenine göre yürütülmüştür. Araştırmada 2014-2020 yılları arasında eğitim yönetimi alanında yapılmış toplam 302 adet lisansüstü tezin tamamı örnekleme dahil edilmiştir. Lisansüstü tezlere Yükseköğretim Kurumu Ulusal Tez Merkezi veri tabanına girilerek ulaşılmıştır. Lisansüstü tezlerin tematik dağılımlarının ve metodolojilerinin belirlenmesinde frekans, yüzde dağılımlar ve kategorisel analiz tekniği kullanılmıştır. Tezlere en çok doktor ünvanlı akademisyenler danışmanlık yapmıştır. Çalışma grubu olarak en çok öğretmen tercih edilmiştir. Yöntem olarak en çok nicel, model olarak da ilişkisel desen kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak en çok ölçek kullanılmış olup, veri analizinde en çok t-testi, Anova, korelasyon ve regresyon teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre eğitim yönetimi alanında yapılmış lisansüstü tezlerde en çok“örgütsel davranış”temalı kavramlar araştırılmış olmakla birlikte, liderlik, eğitim yönetimi ve eğitim sistemi temaları da yoğun olarak incelenmiştir. Son olarak, eğitim yönetimi alanında ileride yapılacak tez çalışmalarında metodoloji olarak dikkat alınması gereken önemli hususlar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The number of postgraduate theses in the field of educational administration in Turkey is increasing day by day. The examination of these theses from different angles in line with scientific criteria both tries to reveal the picture of the current situation and sheds light on future research. From this point of view, the aim of the research is to determine the thematic and methodological status of the postgraduate theses made in Istanbul Sabahattin Zaim University Department of Educational Administration between 2014-2020, to make their evaluations and to develop suggestions in this direction. The research was carried out according to the case study pattern, one of the qualitative research models. In the study, all 302 postgraduate theses made in the field of educational administration between 2014-2020 were included in the sample. Graduate theses were accessed by entering the National Thesis Center database of the Higher Education Institution. Frequency, percentage distributions and categorical analysis techniques were used to determine the thematic distributions and methodologies of graduate theses. Academicians with the title of doctor were the advisors to the theses. Most teachers were chosen as the study group. The most quantitative method was used as the method, and the relational design was used as the model. Scale was used the most as data collection tool, and t-test, Anova, correlation and regression techniques were mostly used in data analysis. According to the findings obtained as a result of the research, although the concepts with the theme of“organizational behavior”were mostly researched in the postgraduate theses in the field of educational administration, the themes of leadership, educational administration and education system were also examined intensively. Finally, important issues that should be taken into account as a methodology in future thesis studies in the field of educational administration are suggested.