Erzurum Çifte Minareli Medrese'nin yapımında kullanılan taşlar ve sorunları
Stones used in the construction of Erzurum Double Minaret Madrasa and their problems
  1. Tez No: 888237
  2. Yazar: CEM SAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KORKANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma kapsamında Erzurum yöresinde, Anadolu Selçuklu ve İlhanlı dönemine ait en önemli mimari eserlerden biri olan Çifte Minareli (Hatuniye) Medrese'nin inşasında kullanılan yapı taşlarında meydana gelen bozunmalar belirlenmiştir. Taşlarda meydana gelen bozunmaların iklim ve çevresel faktörlerle olan ilişkisi, yapının zeminle olan ilişkisi, yapının antropojenik etkilere maruz kalıp kalmadığı gibi konular araştırılmıştır. Ayrıca yapıda kullanılan andezitler üzerinde gözlenen bozunmalar ve olası nedenleri ile ilgili değerlendirmeler için tahribatsız test yöntemler (NDT) ile nem, termal kamera, pürüzlülük ve Schmidt sertlik çekici ölçümleri alınmıştır. Bu çalışmayla yapıda kullanılan taşların malzeme özellikleri belirlenmiş olup, aynı yapıda bulunan sorunlu kesimlerdeki yapı taşlarının durumu ve bozunmaya neden olan etkiler ve bozunma türleri tanımlanmıştır. Bu çalışma ile yöredeki diğer tarihi ve kültürel mirasın korunmasında da daha hızlı reaksiyon alınabilmesi için gelecek zamanlarda yapılacak çalışmalara da destek sağlaması beklenmekle birlikte bu tür çalışmaların eserin gelecek nesillere aktarılması konusunda yapılacak çalışmalara altlık oluşturması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study identifies the deterioration of building stones used in the construction of the Çifte Minareli (Hatuniye) Madrasa, one of the most important architectural monuments from the Anatolian Seljuk and Ilkhanid periods in the Erzurum region. The relationship between the deterioration of the stones and factors such as climate and environmental conditions, the structure's connection with the ground, and potential anthropogenic impacts were investigated. Additionally, nondestructive testing (NDT) methods were employed to assess moisture, thermal imaging, roughness, and Schmidt hammer hardness measurements on the andesite stones used in the structure. The material properties of the stones were identified, and the condition of the problematic sections within the structure, along with the factors and types of deterioration, were analyzed. This study aims to support future efforts in the preservation of other historical and cultural heritage in the region by enabling faster responses, and it is expected to contribute to the groundwork for future efforts in preserving such monuments for future generations.