Normal işitmeye sahip tinnituslu bireylerde kan grupları ile tinnitus arasındaki ilişki
The relationship between blood types and tinnitus in individuals with normal hearing tinnitus
  1. Tez No: 888238
  2. Yazar: NAZİK BARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş ve Amaç: Tinnitus, harici bir işitsel uyaran olmadan bir sesin bilinçli farkındalığı olarak tanımlanabilir. Bu çalışmada dört farklı kan grubundan normal işitmeye sahip tinnituslu bireylerde tinnitus ve kan grupları arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışma etik kurul onayı ve bilgilendirilmiş onam formu alındıktan sonra ENT Tıp Merkezi'nde işitmesi normal sınırlarda olup kliniğe tinnitus şikâyeti ile başvuran 60 gönüllü katılımcı dahil edilmiştir. Gönüllüler dört farklı kan grubunda transient evoked otoakustik emisyon (TEOAE) yanıtları ve tinnitus açısından Tinnitus Handikap Envanteri (THI) ve SF-36 yaşam kalitesi ölçeği skorları istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Bu çalışmada transient evoked otoakustik emisyon (TEOAE) yanıtlarına bağlı olarak kan grupları arasında bir ilişki bulunamazken tüm yanıtlarda daha düşük amplitüd değerleri elde edilmiştir. THI ile tinnitusun karakteristik özelliklerinde ve THI ile SF-36 yaşam kalitesi ölçeği arasında anlamlı korelasyonlar bulunmuştur. Sonuç: Sunulan çalışmanın bulguları tinnituslu bireylerin yaşam kalitesi üzerinde önemli olumsuz etkileri olduğunu ve belirli kan gruplarının tinnitus şiddeti ve algısına göre farklılık gösterebileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Tinnitus can be defined as the conscious awareness of a sound without an external auditory stimulus. This study aimed to investigate the relationship between tinnitus and blood groups in individuals with normal hearing and tinnitus from four different blood groups. Material and Methods: After obtaining the study ethics committee approval and informed consent form, 60 volunteer individuals who were within normal hearing limits and applied to the clinic with complaints of tinnitus at the ENT Medical Center were included. Individuals were statistically analyzed for their transient evoked otoacoustic emission (TEOAE) responses in four different blood groups and their Tinnitus Handicap Inventory (THI) and SF-36 quality of life scale scores in terms of tinnitus. Results: In this study, no relationship was found between blood groups based on transient evoked otoacoustic emission (TEOAE) responses, while lower amplitude values were obtained in all responses. Significant correlations were found between the THI and the characteristic features of tinnitus and between the THI and the SF-36 quality of life scale. Conclusion: The findings of the presented study revealed that tinnitus has significant negative effects on the quality of life of individuals and that certain blood groups may differ in terms of tinnitus severity and perception.