Futbol hakemlerinin liderlik ve özgüven ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between football referees' leadership and self-confidence
  1. Tez No: 888236
  2. Yazar: MELTEM TARIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ŞAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Antalya ilinde faaliyet gösteren futbol hakemlerinin liderlik ve özgüven arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ayrıca katılımcı hakemlerin demografik özelliklerine bağlı olarak liderlik ve özgüven düzeylerini analiz etmeyi amaçlamıştır. Bu çalışmada, betimsel tarama modeli benimsenmiştir ve veri toplama süreci anket formu aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Toplanan veriler analiz edilmiştir. Araştırmanın evrenini, Antalya'da farklı klasmanlarda görev yapan futbol hakemleri oluşturmaktadır. Araştırma örneklemi, 2022-2023 futbol sezonunda Antalya ilinde farklı klasmanda (üst klasman hakemi, üst klasman yardımcı hakemi, bölgesel hakem, bölgesel yardımcı hakem, kadın bölgesel hakem, kadın bölgesel yardımcı hakemi, il hakemi ve aday hakem) görev yapan 227 (192 erkek ve 35 kadın) gönüllü katılım sağlayan futbol hakemlerinden oluşturulmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen 9 maddelik Kişisel Bilgi Formu, Akın (2007) tarafından geliştirilen ve 33 maddeden ve 2 alt boyuttan oluşan Özgüven Ölçeği ile Dereli (2003) tarafından geliştirilip türkçeye uyarlanan ve 4 alt boyutu ve 32 maddesi bulunan Liderlik Stilleri Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS 23.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırma kapsamında iki değişken arasındaki farklılıkların incelenmesi amacı ile bağımsız örneklem t-testi ikiden fazla değişkenin arasındaki farklılıkların incelenmesi için tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Katılımcıların özgüven ve liderlik stilleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığının incelenmesi amacı ile ise pearson korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Araştırmaya verilen yanıtların iç tutarlılığı Cronbach Alpha katsayısı ile hesaplanmıştır (Tablo 5.1).
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to examine the relationship between leadership and self-confidence among football referees operating in Antalya province. Additionally, it aims to analyze the levels of leadership and self-confidence of participant referees based on their demographic characteristics. In this study, a descriptive survey model was adopted, and the data collection process was conducted through a questionnaire. Subsequently, the collected data were analyzed. The population of the research consists of football referees serving in different classes in Antalya. The research sample was selected from 227 (192 male and 35 female) volunteer football referees serving in different classes (Elite referee, elite assistant referee, Regional referee, Regional assistant referee, Women's regional referee, Women's regional assistant referee, Provincial referee, and candidate referee) in Antalya province during the 2022-2023 football season. As the data collection tool, a 9-item Personal Information Form developed by the researcher, the Self-Confidence Scale designed by Akın (2007), consisting of 33 items and 2 sub-dimensions, and the Leadership Styles Scale developed by Dereli (2003), adapted into Turkish, consisting of 32 items and 4 sub-dimensions, were used. In evaluating the findings obtained in the study, the SPSS 23.0 package program was used for statistical analyses. Independent samples t-test was applied to examine differences between two variables, and one-way analysis of variance was used to examine differences between more than two variables. Pearson correlation coefficient was calculated to investigate whether there is a significant relationship between participants' self-confidence and leadership styles. The internal consistency of the responses given in the study was calculated using Cronbach's Alpha coefficient (Table 5.1).