Construction techniques of 13th-century monastic buildings in Ani (Kars-Turkey)
13. yüzyıl Ani (Kars-Türkiye) manastır binalarında kullanılan yapım teknikleri
- Tez No: 888241
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ŞAHİN GÜÇHAN, PROF. DR. CHRİSTİNA MARANCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 478
Özet
Yapı teknikleri bilinmesi, miras koruma çalışmalarında doğru uygulamaların temelini oluşturarak tarihi yapı teknikleri ve malzemeleri hakkında önemli bilgiler sağlar. Bu nedenle, farklı coğrafyalar ve yüzyıllardaki belirli yapı teknikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek, çeşitli koruma disiplinlerinin mimari ve yapısal teknikler hakkında daha derin bir anlayış geliştirmesi için bir temel kazanması için hayati öneme sahiptir. Ayrıca, mimari mirasın gelecek nesillere aktarılmak üzere kontrollü ve verimli bir şekilde koruma uygulamalarına sebebiyet verip ve uzun vadeli muhafaza edilmesini sağlar. Ani, çok yönlü tarihi bir geçmişe sahip olan arkeolojik alan olup, çeşitli kültürel ve dini grupların etkisinde gelişen mimari ve yapı tekniklerini incelemek için benzersiz bir durum sunmaktadır. Bu bağlamda, bu tez, Ani'deki üç adet 13. yüzyıl manastır yapısına ilişkin tarihsel ve mimari bilgileri araştırır ve koruma perspektifinden bu yapının inşaat tekniklerinin ortak ve benzersiz yönlerini çıkarır ve ilişkilendirir. Bunu yaparken, Ani'deki koruma tarihine ve üç manastır kilise ile çevresindeki şapellerin mimari tarihine dair bilgiler sunup, yapıların her bir elemanını boyutsal ve malzeme bilgilerini toplayarak inceleyip, bileşenler arasındaki ilişki ve bağlantıları, yapı ustalarının uygulama tekniklerin mantığını analiz edip, ve yapının temelinden çatısına kadar inşa bileşimi ve uygulama aşamalarını çözümlüyor. Son olarak, bu sürecin koruma kararlarına ve uygulamalarına yardımcı olmayı amaçlayan bütününü değerlendiriyor.
Özet (Çeviri)
Knowledge of construction techniques is fundamental for correct implementations in heritage conservation, providing crucial insights into historical building techniques and materials. Therefore, gaining more information about specific building techniques in different geographies and centuries is vital to creating a base for various conservation disciplines to acquire a deeper understanding of architectural and constructional techniques, ensuring the controlled and efficient implementation and long-term safeguarding of these treasures for future generations. Ani, an archaeological site with a diverse historical background, presents a unique case for studying architectural and construction techniques influenced by various cultural and religious groups. Accordingly, this thesis explores and correlates historical and architectural information on three 13th-century monastic structures in Ani, extracting their mutual and unique aspects of construction techniques from a conservation perspective. While doing so, this study offers insights into the history of preservation in Ani and the architectural history of three Monastic churches and surrounding chapels while gathering dimensional and material information and decomposing each element at the buildings, their relation and connection to other components, and the logic of construction techniques of the building master followed by analysis of construction composition and implementation phases from foundation to roof. Finally, it evaluates the entire process that intends to help preservation decisions and conservation practices.