Diyabetli yaşlıların ilaç tedavisine uyumu, ilaç kullanımına ilişkin sağlık inançları ve akılcı ilaç kullanım düzeylerinin değerlendirilmesi
The evaluation of compliance with medication treatment, health beliefs regarding drug use, and rational drug use levels in elderly people with diabetes
- Tez No: 888242
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HURİ SEVAL GÖNDEREN ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Amaç: Diyabet hastalığı olan yaşlıların ilaç tedavisine uyumu, ilaç kullanımına ilişkin sağlık inançları ve akılcı ilaç kullanım düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmamız mayıs 2023-aralık2023 tarihinde tanımlayıcı tipte gerçekleştirilmiştir. Evrenimizi bu tarihler arasında Çankırı İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Ilgaz (1,2,3,4) nolu aile sağlığı merkezlerine kayıtlı köylerde yaşayan 65 yaş ve üzeri antidiyabetik ilaç kullanan yaşlılar oluşturmuştur. Örneklemini ise Çankırı İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Ilgaz(1,2,3,4) nolu aile sağlığı merkezlerine kayıtlı, köylerde yaşayan dahil edilme kriterine uyan 300 yaşlı oluşturmuştur. Veri toplamak için, diyabetli yaşlıların sosyodemografik ve hastalığına ilişkin soru formu, ilaca uyum ve reçete yazdırma ölçeği, ilaç uyumunu bildirim ölçeği, ilaç kullanmaya ilişkin sağlık inanç ölçeği, akılcı ilaç kullanımı ölçeği kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından yüz yüze toplanmıştır. Tanımlayıcı veriler yüzde ve frekans şeklinde sunulmuştur. Ölçeklerin normal dağılıp dağılmadığı görsel (histogramve olasılık grafikleri ) ve analitik yöntemler (kolmogorov smirnow/shapiro-Wilktestleri) ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: It was aimed to evaluate the compliance of elderly people with diabetes with drug treatment, their health beliefs regarding drug use, and their rational drug use levels. Materials and Methods: Our research was conducted as a descriptive study between May 2023 and December 2023. Our universe consists of elderly people aged 65 and over who use antidiabetic drugs and live in villages registered to Family Health Centers numbered Ilgaz (1,2,3,4) affiliated to Çankırı Provincial Health Directorate between these dates. The sample is Ilgaz (1,2,3) affiliated to Çankırı Provincial Health Directorate. , 300 elderly people living in villages and meeting the inclusion criteria were registered in Family Health Centers no. 4). To collect data, the Sociodemographic and Disease Questionnaire of Elderly People with Diabetes, the Medication Compliance and Prescription Filling (IURY) Scale, the Medication Compliance Reporting Scale (IUBÖ), the Health Beliefs Scale on Medication Use, and the Rational Drug Use Scale were used. The data was collected face to face by the researcher. Descriptive data are presented as percentages and frequencies. Whether the scales were normally distributed or not was determined by visual (histogram and probability graphs) and analytical methods (Kolmogorov smirnow/shapiro-Wilktests). Results: According to age; When the comparison of the scores of the medication compliance reporting scale and the rational drug use scale was examined, it was seen that there was a statistically significant difference between the scores (p < 0.05). With the increase in age, a decrease was observed in the level of medication compliance and rational drug use.