Geleneksel okçulukta el kavrama kuvveti ile parmak kavrama kuvvetinin atış isabet oranına etkisi
The effect of hand grip strenght and pinch strenght on shooting accuracy i̇n traditional archery
  1. Tez No: 888250
  2. Yazar: ALİ DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KIRANDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Tarih, Sports, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı geleneksel Türk okçuluk sporcularının dengelerinin, el ve parmak kavrama kuvvetlerinin atış isabetini nasıl etkilediğini akut olarak analiz etmektir. Çalışmaya herhangi bir sakatlığı olmayan en az 2 yıl tecrübeli 12-15 yaş arası lisanlı sporcu olan, 10 erkek 16 kadın toplam 26 sporcu dâhil edildi. Sporcuların el ve parmak kavrama kuvveti testleri Saehan SH5001/SH5005 marka hidrolik el dinamometresi ve hidrolik pinch metre ile yapıldı. Ölçümler her iki el içinde 3'er kez tekrarlanıp, 3 değerin ortalaması alınarak kg cinsinden not edildi. Sporcuların denge testinde portatif ve çok eksenli bir platform olan MFT Challenge Disk 2.0 Nature aleti kullanıldı. Sporcuların platform üzerinde önce çift ayak ardından tek ayakla ölçümleri alındı. Uygulama bir deneme bir test olarak kayıt altına alındı. Atış performansları ise TGTOF tarafından belirlenen 18 metre salon yarışması sıralama atışları kurallarına göre uygulandı. Her sporcu 5 seri 7 ok olacak şekilde toplam 35 ok atışı yaptı. İstatistiksel analizler için SPSS programı kullanıldı. Veriler arasında ki ilişki incelenirken Pearson Product- Moment Korelasyonu kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to acutely analyze how the balance and hand and finger grip strengths of traditional Turkish archery athletes affect their shooting accuracy. A total of 26 athletes, 10 males and 16 females, who were licensed athletes between the ages of 12-15 and had at least 2 years of experience without any injuries, were included in the study. Hand and finger grip strength tests of the athletes were performed with a Saehan SH5001/SH5005 brand hydraulic hand dynamometer and hydraulic pinch meter. The measurements were repeated 3 times on both hands and the average of the 3 values was taken and noted in kg. MFT Challenge Disk 2.0 Nature device was used in the balance test of the athletes. Measurements were taken of the athletes on the platform, first with both legs and then with one leg. Shooting performances were applied according to the 18 meter indoor competition qualifying shooting rules determined by TGTOF. Each athlete shot a total of 35 arrows, 7 arrows in 5 series. SPSS program was used for statistical analysis. Pearson Product-Moment Correlation was used when examining the relationship between the data. According to the results obtained, no significant relationship was found between the athletes dominant and non-dominant hand and finger grip strength, dominant and non-dominant foot balance and shooting accuracy (p < 0.05). However, a moderately positive (r = .624) and significant (p < 0.05) relationship was found between male athletes two-foot balance and shooting accuracy.