Geleneksel Türk okçuluğu sporcularının bazı fiziksel uygunluk ve fizyolojik değişkenlerinin okçuluk performansı üzerine etkilerinin incelenmesi
The effects of physical fitness and physiological variables on archery performance in traditional Turkish archers
  1. Tez No: 954712
  2. Yazar: MUHAMMED RAŞİT EYİBİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma, geleneksel Türk okçuluğu ile ilgilenen sporcuların bazı fiziksel uygunluk ve fizyolojik özelliklerinin okçuluk performansına etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya, Yozgat ilinde faaliyet gösteren iki kulüpten 20 kadın ve 25 erkek olmak üzere toplam 45 sporcu katılmıştır. Katılımcıların antropometrik ölçümleri, kuvvet, esneklik, denge, el becerisi, dikkat düzeyi ve ortalama kalp atım sayısı gibi parametreleri değerlendirilmiş; cinsiyetler arası farklar ve bu değişkenlerin performansla ilişkisi analiz edilmiştir. İstatistiksel değerlendirmelerde bağımsız örneklem t-testi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of selected physical fitness and physiological characteristics on archery performance among athletes engaged in traditional Turkish archery. A total of 45 athletes, including 20 females and 25 males, from two clubs operating in Yozgat province participated in the research.Participants were assessed based on various parameters, including anthropometric measurements, strength, flexibility, balance, hand dexterity, attention level, and average heart rate. Gender-based differences and the relationships between these variables and archery performance were analyzed.