Hemşirelik öğrencilerinin histerektomiye yönelik postoperatif bakım becerilerinin geliştirilmesinde oyun tabanlı sanal gerçeklik uygulamasının etkisi
The effect of game-based virtual reality application on the development of postoperative care skills of nursing students for hysterectomy
- Tez No: 888259
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY ÜNSAL ATAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Amaç: Bu çalışma, oyun tabanlı sanal gerçeklik uygulamasının hemşirelik öğrencilerinin histerektomi ameliyatı sonrası postoperatif bakım bilgi, beceri, memnuniyet ve öğrenmede kendine güvenlerine etkisini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma girişim kontrol gruplu deneysel modelli bir çalışmadır. Çalışmaya 2023-2024 güz dönemi eğitim öğretim yılında Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi üçüncü sınıfta okuyan Hastalıklar ve Hemşirelik Bakımı II dersi kapsamında Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği konuları ile ilgili teorik bilgiyi edinmiş, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği uygulamasında olan ve araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 84 öğrenci alınmıştır. Araştırma, girişim (oyun tabanlı sanal gerçeklik uygulaması+standart teorik eğitim+simülasyon uygulaması) ve kontrol (standart teorik eğitim+simülasyona dayalı eğitim uygulaması) olarak iki grup şeklinde planlanmıştır. Öğrenciler basit rastgele örnekleme yöntemi kullanılarak 42 kontrol ve 42 girişim grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Çalışmanın yapılabilmesi için etik kuruldan ve kurumdan yazılı izin alınmıştır. Veriler, Demografik Veri Toplama Formu, Oyun Tabanlı Sanal Gerçeklik Uygulamasına İlişkin Öğrencilerinin Görüşlerinin Belirlenmesi Formu, Histerektomi Ameliyatı Sonrası Postoperatif Bakım Bilgi Testi, Eğitim Yöntemlerinden Memnuniyet Anketi, Öğrenci Memnuniyeti ve Öğrenmede Kendine Güven Ölçeği ile toplanmıştır. Bulgular: Oyun tabanlı sanal gerçeklik, hibrit simülasyon ve standart eğitim ile öğrenme deneyimi yaşayan girişim grubunun eğitim yöntemlerinden memnuniyet puan ortalamasının, standart eğitim ve hibrit simülasyon ile öğrenme deneyimi yaşayan kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine the effect of game-based virtual reality application on nursing students' self-confidence in postoperative care knowledge, skills, satisfaction and learning following hysterectomy surgery. Method: The present study has an experimental model with intervention control group. A total of 84 third-year students studying in the third year of Ege University Faculty of Nursing in the fall semester of 2023-2024 were included in this study, who had the theoretical knowledge about Gynecology and Obstetrics Nursing within the scope of the Diseases and Nursing Care II course, were in the practice of Gynecology and Obstetrics Nursing, and voluntarily agreed to participate in the study. The study was planned in two groups as intervention (game-based virtual reality application+standard theoretical training+simulation application) and control (standard theoretical training+simulation based training application). The students were divided into two groups, 42 control and 42 intervention groups, using simple random sampling method. Prior written consent was obtained from both the ethics committee and the institution for conducting the study. Data collection instruments included a Demographic Data Collection Form, a Form for Determining Student Opinions Regarding Game-Based Virtual Reality Application, a Postoperative Care Knowledge Test for Hysterectomy Surgery, a Satisfaction with Education Methods Questionnaire, and the Student Satisfaction and Confidence in Learning Scale. Findings: The study's findings revealed that the intervention group, which experienced learning through game-based virtual reality and hybrid simulation in addition to standard education, exhibited a statistically significant increase in mean satisfaction scores with educational methods compared to the control group, which underwent standard education and hybrid simulation (p0.05).