Hemşirelik öğrencilerinin ders çalışma alışkanlıkları ve tutumları
Study habits and attitudes of nursing students
- Tez No: 108295
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN TAŞOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
8. SUMMARY This research was planned and conducted to measure the study habits and attitudes of nursing students and devise suggestions based on the results by using the descriptive research technique between the dates 1999-2000. The sample space of the research was 300 students selected from 810 students by satrified sampling method from the studens of Istanbul University Florence Nightingale Collage of Nursing, İstanbul University Bakırköy Collage of Health, Marmara University Collage of Nursing. The data of research were collected using a questionnaire including 1 1 questions targeted to the find the demographic qualities and 1 question to find the student's ideas about the primary goal of education and by a Study Habits and Attitudes inventory used to gather data about the studying habits and attitudes of the students. To analyze the data, percentage, analysis of variance (ANOVA) and Scheflfe statistical methods were used and the results were discussed based on statistical understanding. As a result, it was observed that the scores of the students for study habits and attitudes were below the expected score, the study habits score was above study attitudes, from the subsets of the inventory the highest score was study habits and the lowest was accepting/approving the lecturer and the education subset, that there was a statistically meaningful difference between the subsets of the classrooms that the students are lectured and approving/accepting the lecturer and studying attitudes, that the higher the classes of the students get the study habits and attitudes scores were getting lower and that the willingness to chose the profession effected the study habits and attitudes.
Özet (Çeviri)
7. ÖZET Araştırma, hemşirelik öğrencilerinin çalışma alışkanlıkları ve tutumlarını saptamak, sonuçlar doğrultusunda öneriler geliştirmek amacıyla, tanımlayıcı nitelikte planlanarak 1999-2000 tarihleri arasında uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu, İstanbul Üniversitesi Bakırköy Sağlık Yüksekokulu, Marmara Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu'nda öğrenim gören toplam 810 öğrenci içinden tabakalı örneklem yöntemi ile seçilen 300 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, öğrencilerin demografik özelliklerini belirlemeye yönelik 11, öğrencilerin öğrenmenin öncelikli amacına yönelik düşüncelerini belirlemek için 1 sorudan oluşan bilgi formu ve öğrencilerin çalışma alışkanlıkları ve tutumlarını belirlemeye yönelik Çalışma Alışkanlıkları ve Tutumları Envanteri ile elde edilmiştir. Bulguların değerlendirilmesinde; yüzdelik, varyans analizi (ANOVA) ve scheffe istatistiksel yöntemleri kullanılmış ve literatür ışığında / doğrultusunda tartışılmıştır. Sonuç olarak hemşirelik öğrencilerinin çalışma alışkanlıkları ve tutumlarından beklenenin altında puan aldıkları, çalışma alışkanlıkları puanın çalışma tutumlarından daha yüksek olduğu, envanterin alt boyutlarından en yüksek puanın çalışma yöntemleri, en düşük puanın ise öğretmeni onaylama ve eğitimi kabullenme alt boyutlarından olduğu, öğrencilerin öğrenim gördükleri sınıflar ile envanterin öğretmeni onaylama ve çalışma tutumları alt boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu, öğrencilerin sınıflarının yükseldikçe çalışma alışkanlıkları ve tutumları puanlarının düştüğü, mesleği isteyerek seçme durumunun çalışma alışkanlık ve tutumlarını etkilediği görülmüştür. 60