Hadi Taktaş ve seçme şiirleri (İnceleme-metin-aktarma)
Hadi Taktaş and selected poems (Review-text-transfer)
- Tez No: 888271
- Danışmanlar: PROF. DR. ALSOU KAMALIEVA, DR. ÖĞR. ÜYESİ MİHRİYE ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı XX. yüzyıl Kazan Tatar edebiyatında Hadi Taktaş'ın hayatının ve şiirlerinin incelenmesidir. Hadi Taktaş, Kazan Tatar edebiyatının şiir geleneğinde önde gelen isimlerden birisidir. Şiire yeni bir bakış açısı kazandıran Hadi Taktaş, eserlerinde romantizm anlayışını benimsemiştir. Kazan Tatar edebiyatında şiir türünün gelişmesinde büyük katkıda bulunmuş, yalnız kendi dönemi için değil gelecek nesiller için de yol gösterici nitelikte eserler kaleme almıştır. Hadi Taktaş'ın hayatı ve şiirleri incelenmeden önce şairi hazırlayan dönem olan XX. yüzyıl Kazan Tatar toplumunun ve edebiyatının sosyal, siyasal ve ekonomik durumu hakkında bilgi verilmiştir. İlerleyen bölümde Hadi Taktaş'ın hayatı ele alınmış ve şiirleri incelenmiştir. Kazan Tatar edebiyatında şiir geleneğinin önemli temsilcilerinden olan Hadi Taktaş hakkında ülkemizde yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada Tatar toplum yapısının aynası olarak değerlendirdiğimiz Hadi Taktaş ve eserleri incelenerek ülkemizde tanınırlığının sağlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the life and poetry of Hadi Taktaş in 20th-century Kazan Tatar literature. Hadi Taktaş is one of the prominent figures in the poetry tradition of Kazan Tatar literature. Bringing a new perspective to poetry, Hadi Taktaş embraced a romanticism in his works. He made significant contributions to the development of poetry in Kazan Tatar literature and authored works that serve as guiding lights not only for his own era but also for future generations. Prior to delving into the life and poetry of Hadi Taktaş, the social, political, and economic conditions of 20th-century Kazan Tatar society and literature are discussed. The subsequent sections focus on Hadi Taktaş's life and analyze his poetry. There is insufficient research on Hadi Taktaş, a significant representative of the poetry tradition in Kazan Tatar literature, in our country. This study aims to establish recognition of Hadi Taktaş and his works in Turkey by examining him as a mirror reflecting the structure of Tatar society