Miksomatöz mitral kapak hastalıklı köpeklerde kardiyak iskeminin kardiyogoniometri ile teşhisi
Diagnosis of cardiac ischemia in dogs with myxomatous valve disease by cardiogoniometry
- Tez No: 888270
 - Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ GÖNÜL
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Kardiyoloji, Veteriner Hekimliği, İç Hastalıkları, Cardiology, Veterinary Medicine, Internal diseases
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, miksomatöz mitral kapak hastalığı (MMKH) olan köpeklerde kardiyak iskemiyi kardiyogoniometri ile saptamaktır. Çalışmada toplam 46 köpek kullanılmış köpekler sağlıklı, B1, B2 ve konjestif kalp yetmezliği (KKY) olarak dört gruba ayrılmıştır. Tüm köpeklerde hematolojik ve biyokimyasal analizler, kalbin radyografik incelemesi, ekokardiyografik, elektrokardiyografik ve kardiyogoniometrik incelemeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, monosit oranının B1 ve KKY grubundaki köpeklerde sağlıklılara göre arttığını göstermektedir (p = 0,048). Ayrıca, KKY grubundaki köpeklerde BUN/Kreatin oranının B2 grubuna göre arttığı (p = 0,028) ve serum ALP düzeyinin sağlıklı olanlara göre artma eğiliminde olduğu belirlenmiştir (p = 0,096). Sağlıklı ve B1 grubundaki serum TT4 düzeyinin B2 grubuna göre yüksek olduğu da saptanmıştır (p = 0,046). KKY grubunda VKS değerlerinin diğer gruplardan yüksek olduğu saptanmış ve testin MMKH olanları sağlıklılardan ayırma yeteneğinin“mükemmel”düzeyde olduğu belirlenmiştir (p = 0,001). Ekokardiyografik veriler, KKY grubunda MV E Velositesinin ve LVIDDn değerlerinin diğer gruplara göre arttığını, MV E/A oranının ise artma eğiliminde olduğunu göstermiştir (p = 0,002, p = 0,012, p = 0,001 ve p = 0,079). Ayrıca, LA/Ao oranının ve LVIDDn değerinin MMKH olanları sağlıklılardan ayırma yeteneğinin“orta”düzeyde olduğu belirlenmiştir. KKY grubundaki köpeklerde II nolu derivasyonda T amplitüdü ve süresinin sağlıklı ve B1 grubundaki köpeklere göre, PR intervalinin ise tüm gruplara göre arttığı saptanmıştır (p = 0,014, p = 0,031, p = 0,003). Kardiyogoniometrik incelemelerde, KKY grubundaki köpeklerde SKOR'un sağlıklı köpeklere göre, R- değerinin ise tüm gruplara göre yüksek olduğu belirlenmiştir (p = 0,040 ve p = 0,015). B2 grubu köpeklerde ST değerinin diğer gruplara göre yüksek olduğu saptanmıştır (p = 0,016). Ayrıca, SKOR'un MMKH olanları sağlıklılardan ayırma yeteneğinin“orta”düzeyde olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, MMKH olan köpeklerde ilk kez incelenen kardiyogoniometrik verilerin, kalbin elektriksel aktivitesini üç boyutlu olarak değerlendirerek iskemi ve diğer kardiyak anormallikleri tespit edebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to detect cardiac ischemia in dogs with myxomatous mitral valve disease (MMVD) using cardiogoniometry. A total of 46 dogs were included in the study and divided into four groups: healthy, B1, B2 and congestive heart failure (CHF). Hematological and biochemical analyses, radiographic examination of the heart, echocardiographic, electrocardiographi and cardiogoniometric examinations were performed on all dogs. The obtained data showed that the monocyte ratio was increased in the B1 and CHF groups compared to the healthy (p = 0,048). Additionally, the BUN/Creatinine ratio in the CHF group was higher than in the B2 group (p = 0,028) and serum ALP levels tended to be higher in the CHF group compared to healthy dogs (p = 0,096). Serum TT4 levels were found to be higher in the healthy and B1 groups compared to the B2 group (p = 0,046). VKS values were significantly higher in the CHF group compared to the other groups and the ability of the test to distinguish MMVD from healthy dogs was determined to be“excellent”(p = 0,001). Echocardiographic data indicated that MV E Velocity and LVIDDn values were increased in the CHF group compared to the other groups, while the MV E/A ratio showed a tendency to increase (p = 0,002, p = 0,012, p = 0,001 and p = 0,079, respectively). Additionally, the ability of the LA/Ao ratio and LVIDDn values to distinguish MMVD from healthy dogs was determined to be“moderate.”In the CHF group, the T amplitude and duration in lead II, as well as the PR interval, were increased compared to the healthy and B1 groups (p = 0,014, p = 0,031, p = 0,003, respectively). Cardiogoniometric examinations revealed that the SCOR in the CHF group was higher compared to healthy dogs and the R- value was higher compared to all groups (p = 0,040 and p = 0,015, respectively). In the B2 group, the ST value was higher compared to the other groups (p = 0,016). Furthermore, the SCOR's ability to distinguish MMVD from healthy dogs was found to be“moderate.”In conclusion, cardiogoniometric data, which were examined for the first time in dogs with MMVD, showed that by evaluating the heart's electrical activity in three dimensions, ischemia and other cardiac abnormalities can be detected.