Yoğun bakım hemşirelerinde bakım davranışları ile kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Nvestigation of the relationship between intensive care nurses' care behaviors and personality characteristics
  1. Tez No: 888286
  2. Yazar: FATMA NUR CEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANSU POLAT DÜNYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yoğun Bakım Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, yoğun bakım hemşirelerinin bakım davranışları ile kişilik özellikleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırmanın evrenini 01.11.2022 01.11.2023 tarihleri arasında Isparta Şehir Hastanesi yoğun bakım ünitelerinde çalışan araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı gönüllü 185 hemşire ile tamamlandı. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan Hemşire Bilgi Formu, Bakım Davranışları Ölçeği-24 ve On Maddeli Kişilik Ölçeği ile yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Araştırmada elde edilen veriler SPSS for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edildi. Verileri değerlendirilirken tanımlayıcı ve ilişki arayıcı istatistiksel metotları (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, korelasyon) kullanıldı. Araştırmaya katılan hemşirelerin; %67,6'sının kadın, yaş ortalamasının 35,45±7,74 (min-max=22-50) olduğu ve eğitim durumlarının %75,1'inin lisans mezunu olduğu belirlendi. Araştırmaya katılan hemşirelerin bakım davranışları ölçek puan ortalaması 5,19±0,71 (min-max=2,92-6,00) olarak bulundu. En belirgin kişilik özelliğinin sorumluluk 10,54±2,90 (min-max=2-14) olduğu gözlendi. Bakım davranışları ölçeği ile dışadönüklük (r=0,201; p=0,006), deneyimlere açıklık (r=0,183; p=0,013) ve sorumluluk (r=0,250; p=0,001) kişilik özellikleri arasında istatiksel olarak anlamlı pozitif yönde bir ilişki olduğu tespit edildi. Yaş ve mesleki deneyim yılı gibi bazı özelliklerin bakım davranışları ve kişilik özellikleri ile ilişkili faktörler olduğu gözlendi. Sonuç olarak, yoğun bakım hemşirelerinin sorumluluk kişilik özelliğine sahip olduğu ve kişilik özellerinin bakım davranışları ile ilişkili olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the relationship between intensive care nurses' care behaviors and personality traits. The study population consisted of 208 nurses working in the intensive care units of Isparta City Hospital between 01.11.2022 and 01.11.2023. The sample selection process resulted in the inclusion of 185 nurses who met the criteria and agreed to participate in the study. Data were collected using a nurse information form prepared by the researcher, a care behavior scale-24, and a ten-item personality scale through face-to-face interviews. The data obtained in the study were analyzed using the SPSS for Windows 25.0 program. Descriptive statistical methods (number, percentage, mean, standard deviation) were used for data evaluation. In order to conduct the research properly, ethical approval was obtained from the Istanbul University Social and Human Sciences Research Ethics Board, and written permissions were obtained from the Isparta Provincial Health Directorate and Isparta City Hospital. Among the participating nurses, it was found that 67.6% were female, the average age was 35.45±7.74, and 75.1% had a bachelor's degree. The average score on the care behavior scale for the participating nurses was found to be 5.19±0.71. It was found that there is a statistically significant positive relationship between extraversion (r=0.201; p=0.006), openness to experience (r=0.183; p=0.013), and conscientiousness (r=0.250; p=0.001) personality traits with the Care Behavior Scale It was observed that factors such as age and years of professional experience are associated with care behaviors and personality traits. Consequently, it was determined that intensive care nurses possess conscientiousness as a personality trait and that personality traits are associated with care behaviors.