Fiziksel hastalığı olan bireylerin cinsellikle ilgili yaşadıkları sorunlara hemşirelerin yaklaşımları ve tutumları
Nurse approaches and attitudes towards sexuality problems patients of who have physicial diseases
  1. Tez No: 138365
  2. Yazar: MEDİNE KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
VIII.ÖZET Araştırma Tokat İl' i Devlet Hastanesi ve Sigorta Hastanesi'nde çalışan hemşirelerin fiziksel hastalığı olan bireylerin cinsel sorunlarına yaklaşımları ve tutumlarını ortaya koymak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma 15 Mart- 15 Nisan 2002 tarihleri arasında Devlet Hastanesi ve Sigorta Hastanesi'nin tıbbi servislerinde çalışan 105 hemşire üzerinde yapılmıştır. Araştırmada, veriler araştırmacı tarafından geliştirilen form aracılığıyla (sosyodemografik ve çalışma özellikleri ile cinsellik konularında bilgi, yaklaşım ve tutumlarını yansıtan maddelerden oluşan) toplanmıştır.Araştırma sonunda elde edilen verilerin değerlendirilmesinde, yüzdelik testi, t testi, Kruskal-Wallis testi, Man Whitney U testi, Khi-kare testleri kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar şu şekilde sıralanabilir: Hemşirelerin tamamına yakını okul eğitiminde cinsellikle ilgili bilgi edinmelerine karşın yarıya yalanı bu bilgileri yeterli bulmamaktadır. Hemşirelerin yandan fazlası çalışma süresi içinde cinsel sorunu olan hastalarla karşılaşmadığını söylerken, %84.7'si cinsel sorunların yoğun yaşandığı bir klinikte çalışmak istemeyeceğini ifade etmiştir. Hemşirelerin yandan fazlası aile planlaması gibi bir konuya hastalara anlatma, %80.0'i perine bakımı verme, %52.0'si de cinsel tercihi farklı hastalara bakım vermede kendini rahat hissetmeyeceğini belirtmiştir. Hemşirelerin %70.5'i hastalık ile cinsellik arasında bir ilişki olduğunu bildirmelerine, %95.2'si hastaların bu konuda kendilerini rahat ifade edemeyeceklerini söylemelerine ve hastaların danışmanlık gereksinimi olduğunu iletmelerine (%93.3) karşın, yansı hastalara cinsellik ile ilgili soru soramayacağım (utanma, kendini rahatsız hissetme vb. nedenlerle) iletmişlerdir. Hemşireler çalıştıkları süre içinde en fazla cinsel içerikli hasta davranışları (%37.1), hastaların kendiliğinden cinsel sorunlarını açması (%26.6) ve soyunma (%23.8) gibi davranışlarla karşılaştıklarını belirtmişlerdir. Hemşireler bu gibi davranışlar karşısında en fazla, hastalara olumsuz tepkiler vereceklerini (kızma, uyarma vb. gibi) bildirmişlerdir ve bu davranışların temelinde hastaların kişilik ve psikolojik sorunlarının, cinsel yetersizliklerinin yattığını ifade etmişlerdir. 55Hemşirelerin tamamı cinselliğin insan yaşamı için çok önemli olduğunu vurgularken, %83.9'u cinsellikle ilgili toplumsal yargıların kendisi için önemli olduğunu, %78.1'i mastürbasyon yapmanın sakıncalı olduğunu, %70.5'i cinsellik konularının konuşulduğu ortamlarda rahatsızlık hissedeceğini ve %67.7'si ise cinsellik konusunda soru sorulmasından rahatsız olacağını iletmiştir. Bununla birlikte %81.0'i bu konulan başkaları ile konuşabileceğini, %87.7'si de kendini cinsel yönden olumlu bulduğunu belirtmiştir. Cinsellik ilgili tutum ortalama puanları yüksek olan hemşirelerin, hastalara yaklaşımlarının da daha olumlu olduğu bulunmuştur. Sonuçlara uygun öneriler getirilmiştir. 56
Özet (Çeviri)
SUMMARY This desriptive study was performed to determine nurses' approaches to sexual problems of the patients and their attitudes about sexual issues. The subjects were nurses who worked in the State Hospital and Social Insurance Hospital in Tokat. 105 nurses employed at the medical services of these two hospitals volunteered in this study, which was conducted between March 1 5, 2002 and April 15, 2002. The data obtained were analyzed applying the Percentile Test, T- Test, Kruskall-Wailis Test, Man Whitney U Test, and Chi-Square test. The results obtained are as follow: Although nearly all of the nurses were taught about sexual issues during their formal education, they did not consider this education enough. More than half of the nurses reported that they had never treated patients with sexual problems while 84.7 % said that they would not like to work in a clinic where sexual problems are encountered frequently. More than half of the nurses maintained that they would not feel comfortable in informing a patient of family planning; 80 % of nurses in providing perine treatment; and 52.0 % of them in treating people with different sexual choices. Although 70.5 % of the nurses said that there is a relation between illness and sexuality and 95.2 % said that patient would not feel comfortable in expressing themselves about this and needed consultation (93.3 %), half of the nurses expressed that they could not ask questions related to sexuality due to some reasons such as feeling ashamed and uncomfortable. Nurses reported that, in their career, they encountered sexual related behaviours most (37. 1 %), patients' initiating the subject (26.6 %), and patients' takingoff the clothes (23.8 %). The nurses said that they would react negatively (such as getting angry and warning) and they maintained that behind these behaviours were personality and psychological problems and impotence of the patients. While all of the nurses stressed that sexuality is very important for human life, 83.9 % said that social judgements about sexuality are important factors for 57them. 70.5 % reported that they would feel uncomfortable where sexuality is discussed and 67.7 % maintained that they would feel uncomfortable when asked about sexuality. However, 81.0 % of the nurses indicated that they could discuss sexuality issues with others while 87.7 % of them stated that they regard themselves as having positive attitudes towards sexuality. The nurses with higher avarage grades about sexuality were found to be approaching the patients more positively. Suggestions that conform with the results were made for further studies. 58