İbnü'l-Hâcib ve İbn Mâlik'in mukayesesi: Merfû'ât örneği
A comparison of Ibn al-Hājib and Ibn Mālik: The example of al-Marfûāt
- Tez No: 888285
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN YAĞCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Yaşadıkları dönemde âlimler tarafından takdir edilen İbnü'l-Hâcib ve İbn Mâlik nahivle alakalı çok kıymetli eserler kaleme almışlardır, talebe yetiştirmişlerdir yeni kural ve kaideler getirmişlerdir ve eserleri medreselerin başucu kaynağı olmuştur. Her iki âlimin eserleri üzerinde araştırma yapmak büyük önem arzetmektedir. Günümüz Arap dünyasında, İbnü'l-Hâcib ve İbn Mâlik ile ilgili pek çok tez ve makale çalışması varken, ülkemizde yeterli düzeyde akademik çalışma bulunmamaktadır. Ayrıca nahvin en önemli bölümü merfû'âtla alakalı İbnü'l-Hâcib ve İbn Mâlik'în eserleri üzerine herhangi bir akademik çalışma yapılmaması araştırmayı özgün kılmaktadır. Bu araştırmanın amacı İbnü'l-Hâcib ve İbn Mâlik'in merfû'ât konusu özelinde, kullandıkları naklî ve akli delilleri tespit etmek, aralarında var olan ihtilâfları göstermek, Basralılara ve Kûfelilere yönelik eleştiri, tercih ve nakillerini ortaya koymak, dilcilerin görüşlerine yaptıkları tenkit, tercih ve nakilleri sistematik bir şekilde bir araya getirmek, merfû'âtın ana unsurlarına dair görüş, tercih ve tenkitleri detaylı bir şekilde ifade etmek ve yapılan araştırmanın tamamı hakkında bir değerlendirmede bulunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ibn al-Hājib and Ibn Mālik who were appreciated by scholars during their time, wrote very valuable works related to grammar, trained students, introduced new rules and regulations, and their works became the main source of madrasahs. It is of great importance to do research on the works of both scholars. While there are many theses and articles about Ibn al-Hājib and Ibn Mālik in today's Arab world, there are not enough academic studies in our country. In addition, the fact that there is no academic study on the works of Ibn al-Hājib and Ibn Mālik, related to the most important part of the syntax, al-marfûāt, makes the research unique. The aim of this research is to determine the narrative and rational evidence that Ibn al-Hajib and Ibn Malik used, specifically on the subject of al-marfûāt, to show the disagreements between them, to reveal their criticisms, preferences and narrations about the people of Basra and Kufa, their criticism of the views of linguists. The aim is to bring together the preferences and transfers in a systematic way, to express in detail the opinions, preferences and criticisms regarding the main elements of al-marfûāt, and to make an evaluation about the overall research.