Hemşirelik öğrencilerinin kültürlerarası duyarlılık düzeylerinin belirlenmesi
The determination of intercultural sensitivity levels of nursing students
- Tez No: 888309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM SİNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Araştırma Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ve Gazi Üniversitesi Hemşirelik Fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin kültürlerarası duyarlılık düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, bu okullarda öğrenim gören 1., 2., 3. ve 4. sınıf öğrenciler oluşturmuştur. Araştırmada örneklem seçilmemiş, 15/12/2023-31/05/2024 tarihleri arasında 1., 2., 3. ve 4. sınıf hemşirelik öğrencilerinin tümüne ulaşılması hedeflenmiş, 1106 öğrenci araştırmaya katılmayı kabul etmiştir. Verilerin toplanmasında, soru formu ve“Kültürlerarası Duyarlılık Ölçeği (KDÖ)”kullanılmıştır. Soru formunda öğrencilerin sosyodemografik özelliklerini belirlemeye yönelik sorular ile kültür kavramı, farklı kültürden bireylerle ile yaşamaya ilişkin deneyimleri ve farklı kültürden bireylerle yaşadıkları klinik deneyimler, farklı kültürden bireylere yönelik duygu ve davranışları, farklı kültürden bireylerin bakımına ilişkin aldıkları eğitime yönelik sorular yer almaktadır. Elde edilen veriler SPSS 27.0 paket programında; ortanca, minimum ve maksimum değerler, yüzdelik, sayılar, Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada öğrencilerin KDÖ puan ortancasının 87.0 (Min: 28, Maks: 120) olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted as a descriptive study to determine the intercultural sensitivity levels of students studying in the Department of Nursing at the Faculty of Health Sciences, Ankara Yıldırım Beyazıt University and at the Faculty of Nursing, Gazi University. The participants of the study were the 1st, 2nd, 3rd, and 4th grade students studying in these schools. The sample was not selected in the study. It was aimed to reach 1st, 2nd, 3rd, and 4th grade nursing students and 1106 students agreed to participate in the study. A questionnaire and the“Intercultural Sensitivity Scale (ISS)”were used to collect data between 12/15/2023-31/05/2024. The questionnaire included questions to determine the sociodemographic characteristics of the students and questions about the concept of culture, their experiences of living with individuals from different cultures, their clinical experiences with individuals from different cultures, their feelings and behaviors towards individuals from different cultures, and the education they received regarding the care of individuals from different cultures. The data obtained were evaluated using median, minimum and maximum values, percentages, numbers, Kruskal-Wallis, and Mann-Whitney U test in SPSS 27.0 package program. The study found that the median score of the students was 87.0 (Min: 28, Max: 120).