Öğretmenlerin algılarına göre örgütsel DNA, örgütsel körlük ve örgütsel dayanıklılık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between organizational DNA, organizational blindness and organizational resilience according to teacher perceptions
  1. Tez No: 888319
  2. Yazar: TUĞBA AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KAHVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma, ortaöğretimde görev yapan öğretmenlerin algılarına göre örgütsel DNA, örgütsel körlük ve örgütsel dayanıklılık arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanarak yapılmıştır. Denizli ili Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı ortaöğretimde görev yapmakta olan 350 öğretmen araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. İlişkisel tarama modeli kullanılarak yapılan araştırmanın sonucuna göre; öğretmenlerin örgütsel DNA algıları olumlu olarak belirlenmiş olup; cinsiyet, yaş, öğrenim durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermezken; medeni durum, mesleki hizmet yılı, çalışılan okuldaki hizmet yılı, okul türü değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Diğer yandan öğretmenlerin DNA algıları en yüksek iletişime açık okul alt boyutunda, en düşük ise bürokratik okul alt boyutunda olduğu belirlenmiştir. Öte yandan öğretmenlerin örgütsel körlük algılarının düşük düzeyde olduğu belirlenmiş ve cinsiyet, yaş, çalışılan okuldaki hizmet yılı, öğrenim durumu değişkenleri arasında anlamlı farklılık göstermezken; medeni durum, hizmet yılı, okul türü değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık meydana gelmiştir. Bununla birlikte, öğretmenlerin örgütsel dayanıklılık algıları yüksek düzeyde bulunmuş olup; cinsiyet, medeni durum, okul türü ve öğrenim durumu değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunmazken; yaş, hizmet yılı, çalışılan okuldaki hizmet yılı değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Örgütsel DNA'nın örgütsel körlüğün ve örgütsel dayanıklılığın anlamlı yordayıcıları olduğu ve öğretmenlerin örgütsel körlük algılarının %32,5'inin, örgütsel dayanıklılık algılarının ise %34'ünün örgütsel DNA puanı tarafından açıklanabildiği belirlenmiştir. Ayrıca örgütsel körlüğün örgütsel dayanıklılığın anlamlı bir yordayıcısı olduğu ve örgütsel körlüğün örgütsel dayanıklılığın %22,3'ünü açıkladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between organizational DNA, organizational blindness and organizational resilience according to the perceptions of high school teachers. The sample of the study consists of 350 teachers working in secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in Denizli province. According to the results of the study conducted by using relational survey model; teachers' perceptions of organizational DNA were determined as positive and did not show significant differences according to gender, age, education level variables, but showed significant differences according to marital status, years of professional service, years of service in the school, and school type variables. On the other hand, teachers' perceptions of DNA were highest in the sub-dimension of open communication school and lowest in the sub-dimension of bureaucratic school. On the other hand, teachers' perceptions of organizational blindness were determined to be at a low level, and while there was no significant difference between the variables of gender, age, years of service in the school, and educational level, there was a significant difference according to the variables of marital status, years of service, and school type In addition, teachers' perceptions of organisational resilience were found to be at a high level, and while there was no significant difference according to gender, marital status, school type and education level variables; a significant difference was found according to age, years of service, years of service in the school where they worked. Organizational DNA was found to be significant predictors of organizational blindness and organizational resilience and 32.5% of teachers' perceptions of organizational blindness and 34% of their perceptions of organizational resilience could be explained by organizational DNA score. In addition, organizational blindness was found to be a significant predictor of organizational resilience and organizational blindness explained 22.3% of organizational resilience.