Besûs Savaşı ve Arap edebiyatına yansımaları
Basus War and its reflections on Arabic literature
  1. Tez No: 888318
  2. Yazar: AHMET FARUK DİKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS KARSLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Besûs Savaşı, sadece Tağlib ve Bekr kabileleri arasında yaşanmış bir çatışma değil, aynı zamanda Arap muhayyilesinde derin izler bırakan bir olay olarak büyük bir önem taşımaktadır. Bu çalışma, Besûs Savaşı'nın Arap edebiyatındaki yansımalarını sistematik bir şekilde derlemeyi ve incelemeyi amaçlamaktadır. Savaşın edebî yönüyle ilgili yapılan bu incelemeler, savaşın yalnızca edebiyat alanındaki konumu değil, bununla birlikte dönemin toplumsal yapısını ve kültürel değerlerini de anlamaya katkı sağlayacaktır. Bu doğrultuda nitel bir araştırma olarak çalışmada, literatür taraması ve veri analizi yöntemleri kullanılmıştır. Sonuç olarak çalışma, Besûs Savaşı'nın Arap edebiyatında geçmişten günümüze kadar önemli bir referans noktası olarak görüldüğünü ve edebî alana yaptığı katkıları ortaya koymaktadır. Böylelikle bu tarihsel olayın Arap zihni ve edebiyatındaki yerinin daha iyi anlaşılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Basus War is not merely a conflict that occurred between the Taghlib and Bakr tribes; it is also an event of great significance that left deep marks on the Arab memory. This study aims to systematically compile and analyse the reflections of Basus War on Arabic literature. These analyses on the literary aspects of the war will contribute to understanding not only the position of the war in the field of literature, but also the social structure and cultural values of the Jahiliyyah period. In this context, literature review and data analysis methods were used in the study as a qualitative research. Finally, the study reveals that Basus War has been regarded as an important reference point in Arabic literature from the past to the present, highlighting its contributions to the literary field. Thus, it seeks to provide a better understanding of the place of this historical event in Arab mind and literature.