Glutaraldehyde'in eklem sinovyası üzerine etkileri
  1. Tez No: 88832
  2. Yazar: ALİ DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT TOSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
2. ÖZET Artroskopi ortopedinin tanı ve tedavideki en önemli araçlarından biridir. Tanısal ve cerrahi artroskopik girişimler sırasında veya sonrasında komplikasyonlann görülmesi nadirdir. Bununla birlikte artroskopi yapılan hemen her klinikte bazı hastalarda postoperatif gelişen sinovite rastlanılır. Klinik uygulamalarımızda artroskopi yapılan bir kısım hastaların postoperatif poliklinik kontrollerinde eklem içi sinovit bulgularına rastladık. Bu sinovitin artroskopi enstrümanlarının sterilizasyonunda kullanılan % 2 Glutaraldehyde solüsyonuna bağlı olabileceğini düşündük ve bunu açıklığa kavuşturmak amacıyla da deneysel bir çalışma planladık. Bu çalışmaya 32 tavşan dahil edildi. Çalışma grubu olarak tavşanların diz eklemleri kullanıldı ve hazırlanan dört farklı konsantrasyonda % 2 Glutaraldehyde solüsyonu eklem içine 0.5 mi dozda verildi. Kontrol grubu olarak da tavşanların omuz eklemlerine 0.5 mi izotonik NaCl verildi. Üçüncü, beşinci ve onbeşinci günler eklemlerden alman biyopsi örnekleri mikroskopik olarak incelendi. Histopatolojik incelemede farklı günlerde alman örneklerde sinovyalarda görülen patolojik değişikliklere bakıldı. Histopatolojik inceleme sonucunda % 2 Glutaraldehyde solüsyonunun 100 ppm konsantrasyon ve üstünde sinovyal inflamasyona neden olduğu ve sinovyal inflamasyonun derecesinin % 2 Glutaraldehyde konsantrasyonu ile ilişkili olduğu saptandı. Sinovyalarda görülen değişiklikler 1. gün başlayıp 7. gün en üst düzeye çıkıyor ve 15. günde ise ilk günkü seviyeye veya daha alt seviyeye iniyordu. Artroskopi sırasında sinovya ile temas eden % 2 Glutaraldehyde partikülü miktarım içeren solüsyon sinovite neden olmadı. Enstrümanların yıkanması sırasındaki durulama suyu miktarı arttırıldığında ise sinovyalarda görülen patolojik değişikliklerin azaldığı tespit edildi. Deneysel çalışmada sinovyal hasarın en aza indirilmesi amacıyla % 2 Glutaraldehyde soluısyonu içerisinden çıkarılan enstrümanların en az 2.000 cc izotonik NaCl solüsyonunda yıkanmaları gerektiği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
3. SUMMARY Arthroscopy is one of the most important procedures of orthopaedics. Complications of arthroscopy, either diagnostic or surgical, are rarely seen. On the other hand, postoperative synovitis is seen in almost all clinics, that perform arthroscopy. Intraarticular synovitis findings were detected in some of our patients who underwent arthroscopy. Two % Glutaraldehyde solution used in the sterilization of the instruments was thought to be responsible for this complication. This study aims to find out the possible causes of synovitis. Thirty-two rabbits were included in this study. As a study group their knee joints were used and 0.5 ml of 2 % Glutaraldehyde solution which was prepared in four different concentrations, was given intraarticularly. As a control group shoulder joints of rabbits were used and 0.5 ml isotonic NaCl was given intraarticularly. The biopsies obtained from joints on the third, seventh and fifteenth days were examined microscopically for pathological changes in synovia. Histopathological examination revealed that synovitis was caused by 2 % Glutaraldehyde solution at or above 100 ppm concentrations. Grade of synovitis was correlated with Glutaraldehyde concentration. Pathological changes in synovia begun at the first day and reached its maximum level at the seventh day, and by the fifteenth day it returned to its level observed on the first day or below. During arthroscopy the exposion of synovia to 2 % Glutaraldehyde solution did not cause synovitis. The pathological changes in synovia was also decreased by increasing amount of rinse solution during washing of the instruments. As a conclusion, to decrease possible synovial damage to its minimal levels, instruments taken from 2 % Glutaraldehyde solution must be washed with at least 2.000 ml of isotonic NaCl solution.