Cüruf agregalarından asfalt betonu üretimindeki problemlerin TRİZ yöntemi ile çözülmesi
Solving the problems in the production of asphalt concrete from slag aggregates with the TRIZ method
- Tez No: 888335
- Danışmanlar: PROF. DR. İPEK DEVECİ KOCAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalite Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, bitümlü sıcak karışımlarda kullanılan kalker agregasının yerine İzmir ili Aliağa ilçesinde üretimi yapılan demir çelik ürünlerinin üretimi sırasında oluşan Elektrik Ark Ocağı Cürufunun kullanılabilirliği araştırılmıştır. Atıl olarak stok sahalarında depolandığı için ekonomik açıdan faydalanılamayan demir çelik cürufunun asfalt betonunda agrega olarak kullanılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Karışımda; 0-5 mm cüruf agrega, 5-12 mm cüruf agrega, 12-19 mm cüruf agrega ve B 50/70 bitüm kullanılmıştır. Tasarım aşamasında farklı bitüm oranlarında karışım numuneleri hazırlanarak dizayn kriterlerine olan uyumuna göre uygunluğu değerlendirilmiştir. Ancak yapılan deneysel çalışmalar sırasında cüruf agregası ile üretilmesi tasarlanan asfalta dair olumsuz öngörülerde bulunulmuştur. Bu olumsuz öngörülerin iyileştirilmesi amacıyla TRİZ yöntemine başvurulmuştur. TRİZ yöntemi, teknik bir problemin çözümü sırasında bir özelliğin iyileşmesine karşın, başka bir özelliğin kötüleşmesine dair olan çelişkiye sistematik bir şekilde çözüm önerileri sunar. Bu çalışmada 4 farklı çelişki belirlenerek, 39x39 çelişki matrisindeki hücrelerde yer alan TRİZ buluş prensipleri dikkate alınarak, çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the usability of Electric Arc Furnace (EAF) slag, generated during the production of iron and steel products in Aliağa district of İzmir province, was investigated as a replacement for limestone aggregate commonly used in hot mix asphalt. Since the iron and steel slag is stored as waste in stockpiles and cannot be economically utilized, the aim was to evaluate its use as aggregate in asphalt concrete. The mixture consisted of 0-5 mm slag aggregate, 5-12 mm slag aggregate, 12-19 mm slag aggregate, and B 50/70 bitumen. During the design phase, mixture specimens with different bitumen ratios were prepared, and their suitability was evaluated based on compliance with design criteria. However, negative predictions were made regarding the asphalt intended to be produced with slag aggregate during the experimental studies. To improve these negative predictions, the TRIZ (Theory of Inventive Problem Solving) method was applied. The TRIZ method systematically provides solution proposals for contradictions where one feature improves while another deteriorates during the solution of a technical problem. In this study, four different contradictions were identified, and solution proposals were presented by considering the TRIZ inventive principles located in the cells of the 39x39 contradiction matrix.