Erzurum ili pasinler eğitim araştırma sağlık grup başkanlığı bölgesinde 20 yaş ve üzeri kadınlarda obezite prevalansı ve bazı değişkenlerle ilişkisi
- Tez No: 88836
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN GÜRAKSIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
IV ÖZET Bu çalışma Pasinler Eğitim Araştırma Sağlık Grup Başkartlığı(EASGB) bölgesinde, 20 yaş ve üzeri kadınlarda obezite prevalansını ve bunu etkileyen faktörleri saptamak amacı ile yapıldı. Katılımcılar, Pasinler EASGB bölgesindeki 20 yaş ve üzeri kadın populasyonundan küme örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Araştırmaya katılanlara görüşme tekniği ile, tanıtıcı bulgular, obesite ve etkileyen faktörlerle ilgili soruları içeren anket uygulandı, boy ve ağırlık ölçümü yapıldı. Ağırlık durumu vücut kitle indeksi(BMI) kullanılarak değerlendirildi. Araştırma kapsamındaki kadınların yaş ortalaması 37.2 ± 14.5, boy 157 ± 6.6 cm, ağırlık 61.7 ± 10.9 kg ve BMI ortalaması ise 25.1 ± 4.5 olarak saptandı. Araştırma kapsamındaki kadınların % 42.6'sının okur-yazar olmadığı, %41.0'ının ilkokul mezunu olduğu ve %2.7'sinin üniversite mezunu olduğu, %77.8'inin evli, % 92.6'sının ev hanımı olduğu belirlendi. Katılımcıların % 28.3'nün aşırı kilolu, %14.5'nin obez olduğu saptanmıştır. Yaş, eğitim düzeyi, medeni durum, meslek, ekonomik durum, gebelik sayısı, diyet uygulanması, ailede şişman kişi bulunması, bazı sağlık sorunlarının bulunmaması, tek kapdan yeme alışkanlığı, öğün sayısı ve öğün aralarında yeme alışkanlığı ile aşırı kilolu-obez sıklığı arasında anlamlı bir ilişki tespit edildi. 40-49 yaş grubuna kadar hem aşırı kilolu hem de obez sıklığının arttığı, bu yaş grubundan itibaren giderek düştüğü saptandı. Okur-yazar olmayan gruptaki aşırı kilolu- obez sıklığının üniversite mezunu grubundakilerin yaklaşık 6 katı olarak tespit edildi. Dul, ev hanımı ve ekonomik durumu iyi olan kadınlardaki aşırı kilolu ve obez sıklığının diğer gruplara göre önemli oranda fazla olduğu belirlendi. Ailedeki kişi sayısı, sigara içme durumu, yemek yeme hızı, en sık kullanılan yağ çeşidi, temel besin gruplarını tercih etme durumu, ek iş ve ev işlerine yardım eden kişinin bulunup bulunmaması ile şişmanlık arasında ilişki saptanmadı. Aşırı kiloluların %20'si, obez kişilerin ise sadece %8.9'unun kilo vermek için diyet uygulamaları bu sağlık sorunu hakkında yeterince bilgi sahibi olunmadığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY This study was carried out with the aim of determining obesty prevalance and this afecting factors of the women 20 years old and over 20 in the region of Pasinler Education Investigation Health group Precidency ( PEIHGP), Participants were selected by Cluster Sampling method from women population 20 years old and over in the region of PEIHGP in Pasinler. A survey including some questions about the factors affecting obesity introductory findings was applied to the participants with interview technique. Measurements of weight and length were made. Weight was evaluated by using Body Mass Index (BMI) Mean age of the women participants was 37.2 ± 14.5, and lenght was 157 ± 6.6 cm, and weight was 61.7 ± 10.9 kg, and mean of BMI was 25.1 ± 4.5. It was determined that 42.6% of the women taken in the study was not literate, and that 41.0% of them was primary school graduate, and that 2.7% of them was university graduate, and that 77.8% of them was married, and that 92.6% of them was housewife. It was determined that 28.3% of the participants was overweghted, and that 14.5% of them was obese. A significant relationship was determined between overweighted obesity frequency and eating habit in meal intervals, number of portion, eating habit from only one container, absent of some health problems, other fat people in the family, applying diet, number of frequency, economic situation, profession, marital stuation, level of education and age. It was determined that both frequency of obesty and overweighted increased by 40-49 age group, and it reduced gradually as from this age group. It was determined that overweighted and obesity frequency in illiterate group became six times more than that of university graduate group. Overweighted and obesity frequency in the women who are widow, hosewife and have a good economic situation were significantly more than those of the other groups.VI A relationship couldn't be determined between obesity and the number of people in the family, smoking cigarette, the speed of eating, sort of the oil used the most commonly, prefarence of basic nutrients, a second job, and whether there is a person who helps with houseworks. That 20 percent of overweighted and only 8.9% of obese people applied a diet to lose weight make about this important health problem think as having lack of adequate knowledge.