Erzurum ili Pasinler ilçesi ilköğretim okullarında görevli öğretmenlerin yemek yeme zevki konusundaki tutumlarının saptanması
Definition of Erzurum province Pasinler district primary schools' teachers' eating habits and attitudes towards taste
- Tez No: 333465
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Beslenme ve yemek yeme davranışı konusunda insanoğlu birbirinden çok farklıdır. Kimisi için beslenme sadece hayatın devamını sağlayan bir“unsur”iken, kimi arkadaş grubu ve aile için ise ortak bir paylaşım haline getirildiğinde büyük bir zevktir. Bu araştırma Erzurum ili Pasinler ilçesi ilköğretim okullarında görevli öğretmenlerin yemek yeme zevki konusundaki tutumlarının saptanması amacıyla planlanıp yürütülmüştür. Araştırma örneklem modeliyle yapılmıştır. Araştırma evrenini: Erzurum İli Pasinler İlçesinde görevli öğretmenler, örneklemini ise araştırmaya katılan 368 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma verileri karşılıklı görüşme tekniği ile anket formu kullanılarak toplanmıştır. Anket 2 bölüm, 54 sorudan oluşmaktadır. Anketlerden elde edilen veriler istatistiki metot ve test teknikleri ile analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre; araştırmaya katılan öğretmenlerin %58,7 sini kadınlar oluşturmaktadır. Öğretmenlerin %60,5 i normal hafif şişman ve %44 ünün 20-30 yaşları arasında oldukları tespit edilmiştir. Ankete katılan öğretmenlerin %63,9 u eşleriyle evde kaldıklarını ve en uzun süre kaldıkları yer olarak %47,6 sı ilçe cevabını vermişlerdir. Ankete katılan öğretmenlerin %17,4 ünün sağlık problemi olduğu ve sağlık problemlerinin de %45,3 ü diyabet, %32,8 i yüksek tansiyon, %21,9 unun ise kalp damar hastalığı olduğunu bildirmişlerdir. Erkek öğretmenlerin %48 i kaşık, çatal, bıçak kullanırsa yemek yemekten zevk aldıklarını, kadınların ise %56,5 i masada yemek yemekten zevk aldıklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Mankind differs a lot from each other in nutrition and eating habits. For some, nutrition is solely a factor just vital to live; whereas it is a great pleasure to be enjoyed for some groups of buddies and families, in case it is shared in common. This research is planned and conducted, in order to define the Erzurum Province, Pasinler District primary school teachers eating habits and attitudes towards taste. The research is based on sampling method. Statistical population is composed of teachers working in Pasinler district of Erzurum province and the sample population is made up by 368 teachers, who took part in the research. Research data have been gathered via interview technique by using a questionnaire form. The questionnaire has 54 questions in 2 sections. The data collected through questionnaires have been analyzed by statistical methods and test techniques. According to the research?s findings; 58.7% of teachers contributing to the research are female. 60.5% of the teachers are at normal weight and 44% are in the 20 - 30 age group. 63.9% of the teachers attending the questionnaire declared they lived with their spouses and 47.6% declared the longest duration they lived in, as districts. 17.4% of attending teachers are diagnosed to have health problems; 45.3% of health problems are diabetes, 32.8% is blood pressure problem, 21.9% is cardiovascular diseases. 48% of male teachers expressed that they like eating unless they use tableware and 56.5% of females declared they like eating at table.