Erzurum İli Pasinler Eğitim Araştırma Sağlık Grup Başkanlıği Bölgesinde 60 yaş ve üzeri yaşlıların medikososyal sorunları
- Tez No: 90429
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN GÜRAKSİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
IV ÖZET Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde yaşlı nüfusun oranı gittikçe artmaktadır. Yapılan projeksiyonlarda ülkemizde yaşlılık sorunlarının giderek önem kazanacağı ve bu yüzyılın önemli halk sağlığı sorunu olacağı belirtilmektedir. Araştırmanın amacı Pasinler Eğitim Araştırma Sağlık Grup Başkanlığı Bölgesi'nde 60 yaş ve üzeri yaşlıların demografik özelliklerini belirlemek, sosyoekonomik durumlarını, günlük yaşam aktivitelerini yerine getirebilme durumlarını değerlendirmek, sağlık sorunlarını belirlemek, sağlık kurumlarını kullanma durumlarını incelemek ve sorunlarına yönelik öneriler sunmaktır. Araştırma Haziran-1998/Nisan-2000 tarihleri arasında Pasinler Eğitim Araştırma Sağlık Grup Başkanlığı Bölgesi'nde 60 yaş ve üzeri 2325 kişilik evrenden 1/4 oranında sistematik küme örnekleme yöntemi ile seçilen 17 kümedeki toplam 589 kişiden 564'üne(%96) anket uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma grubunun %49.6'sı erkek, %50.4'ü kadın olup %32.8'i dul veya boşanmıştır. Bölgemizde okur-yazar olmayan yaşlılar %57.8 olup bunun da %79.9'u kadındır. Yaşlıların yalnızca %2.6'sının her gün gazete okuduğu ve %23.0'ının herhangi bir sosyal faaliyete katılmadığı saptanmıştır. Araştırma grubunun %88.3'ünün kendi evinde oturduğu, %3.4'ünün yalnız yaşadığı belirlenmiştir. Yaşlıların son bir yıl içinde geçirdikleri kazaların(%13.8) içinde ev kazalarının en fazla olduğu(%56.4) tespit edilmiştir. Yaşlıların %33.7'si dişlerinin olmadığını, %37.6'sı sağlık güvencesi olmadığını ve %28.9'u sigara içtiğini, %44.3'ü sürekli ilaç kullandığını belirtmiştir. Yaşlıların mediko-sosyal sorunları arasında okur-yazar olmayanların yüksek, her gün gazete okuyanların düşük, her hangi bir sosyal faaliyete katılmayanların yüksek ve yalnız yaşayanların düşük oranda oldukları görülmektedir. Medikal sorunları arasında ev kazalarının fazla, ağız ve diş sağlığının kötü, sağlık güvencesi olmayanların ve sigara içenlerin yüksek oranda oldukları dikkat çekmektedir. Sağlık hizmetleri içerisinde yaşlı sağlığı hizmetlerine daha fazla yer verilmelidir. zc
Özet (Çeviri)
SUMMARY As in the world, proportion of the elderly population in our country has been steadily increasing. In the projections made, It was indicated that the problems of elderly people will increase in the future and become the most serious public health problem in this century. The aim of this research is to determine the demographic features, social- economic status, health problems and the use of health care institutions, to evaluate daily living activities of the people over 60 years of age living in the region of Pasinler Health Care Training and Research Group, and to propose solutions pertaining their problems. The study was carried out between June 1998 and April 2000, in Pasinler, Erzurum. The total number of the subject living in the research area is 2325, and 1/4 of which were sampled by systematic group sampling methods in 17 groups, composed of 589 people. 564 of the 589 person (%96) were given questionnaires. The research group was composed of 49.6% male and 50.4% female, and 32.8% of all were divorced or widow. In our region, the ratio of the illiteracy among the elderly is 57.8% and 79.9% of which were women. Only 2.6% of the elderly reading a newspaper daily, and it was determined that 23% did not participate in any social events. It was found out that 88.3% of the research group were living in their own house and 3.4% were living alone. In the last year 13.8% of the elderly got involved at least one accident and the highest rate among which was the household accidents (56.4%). 33.7% samples had no tooth, 37.6% had no health care insurance and 28.9% were smokers and 44.3% were taking medicine regularly. Medico-social problems of the elderly are high among illiterate, low in the newspaper reading group every day, high among the people who do not participate in any social events and low among the ones who live alone. Among medical problems, high rate of household accidents, ill dental and mouth health, having no health care insurance and high rate of smokers appear to be very important Elderly health care services should take larger part then it does today in the health care system.