Çehrede sabit eserin tıbbi ve hukuki yönden değerlendirilmesi
  1. Tez No: 88837
  2. Yazar: DOĞAN GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEZİH KÖK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
55 ÖZET 1992-1998 yılları arasında Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalına mahkemelerce gönderilip haklarında çehrede sabit eser sorulan toplam vaka sayısı 280'dir. Bu tüm vakaların %5,32'sine tekabül etmektedir. Türk Ceza Kanunu ve Mehazını aldığı İtalyan Ceza Kanunundaki Yüzdeki Yaralanmalar cezayı ağırlaştırıcı bir neden olarak saymıştır. Tez çalışmasında çehrede sabit eser veya çehrenin daimi değişikliği hususunda rapor tanzimi yapılan vakaların değerlendirilmesi neticesinde orijin olarak vakaların %34,2 ile kesici-delici alet yaralanmaları ilk sıradadır. Buna sırayla %29,2 ile darp ve kunt travmalar %22,8 ile trafik kazaları, %9,2 ile ateşli silah yaralanmaları izlemektedir. Vakaların büyük çoğunluğunu %85,7 ile erkekler %14,3 ile kadınlar teşkil etmektedir. Çehrede sabit eser sorulan vakaların yaşa göre dağılımında 1 1-30 yaşlar diliminde bir yoğunluk göze çarpar. Lezyonların çehrede dağılımı ise % 16,75 ile sol yanak ile sıradadır. Bunu 12,76 ile alın bölgesi, %11,43 ile burun bölgesi izlemektedir. %11,74 oranında ise yüzde lezyon olmadığı halde çehrede sabit eser sorulan vakalar teşkil etmektedir. Çehrede sabit eser kavramının en önemli özelliği olayın üzerinden geçen süredir. Yarının iyileşmesi süresi tıbbi olarak 6 (altı) ay baz alındığından bu konu ile ilgili rapor tanzimi yapılırken bu sürenin beklenmesi gerekmektedir. Çalışmada bu sürenin beklenmeden çok sayıda vakanın gönderildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
56 SUMMARY The total number of the cases, between 1992-1998, that sent to the department of Forensic Medicine of Atatürk University and questioned that if they had "fixed sign on their focus according to the Turkish Penalty Code, article 456/2, were 280. This number was 5,32 % of the whole cases. According to Turkish Penalty Code, and also in Italy, the injuries on the face are aggravating factor for the punishment. In this study, the cases include fixed signs on the face and permanent modification of the face. At the end of the study, the cases due to stab wounds were the first cause with the range of 34,2%. This was followed by blunt wounds (29,2 %), traffic accidents (22,8 %) and gunshot wounds (9,2 %). 85,7% of the cases were men. The cases were intensive at the ages 11-30 the lesions on the left cheek were 16,75%, firstly. The forehead (12,76 %), the region of the nose (11,43%) respective, follow. 1 1,74 % of the cases were sent although there were no lesion on the face. The most important issue about these cases is the time (period) after the event. This time must be at least 6 (six) mouths regarding the reparation period of the injury. In this study we detected that most of the cases were sent to the forensic medicine department before this period.