Bağırsak beyin ilişkisinde vagal nöronların rolü
The role of vagal neurons in the gut-brain connection
  1. Tez No: 888360
  2. Yazar: GÜLSENA BAYDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, bağırsakları inerve eden vagal nöronların, besin öğelerini enteroendokrin hücreler (EEH) aracılığıyla değil, doğrudan algılayıp algılayamadığını araştırmayı amaçlamıştır. Periferal nöronları kalsiyum sensörü GCaMP içeren yetişkin farelerden vagal nöronlar elde edilip kültüre edilmiş ve kalsiyum görüntülemeleri yapılmıştır. Bağırsaklara özgü vagal nöronlar, GPR65 reseptörü antikoru ile işaretlenerek incelenmiştir. Çalışmada amino asitler, monosakkaritler (glikoz, fruktoz, galaktoz) ve bir lipid karışımı kullanılmıştır. Bulgular, vagal nöronların amino asitler ve monosakkaritlere anlamlı kalsiyum aktivitesi yanıtları verdiğini, ancak lipid karışımına anlamlı yanıt vermediğini göstermiştir. Bu sonuçlar, bağırsakları inerve eden vagal duyu nöronlarının, EEH'lerden gelen sinyal moleküllerden bağımsız olarak besin algısını doğrudan gerçekleştirebildiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, farklı nöron popülasyonlarında ve aynı ganglion içerisindeki hücrelerde gözlemlenen heterojen kalsiyum yanıtları, besin algı mekanizmalarının karmaşıklığını ve çeşitliliğini işaret etmektedir. Bu bulgular, vagal nöronların besin algısında daha önce düşünüldüğünden daha aktif bir rol oynayabileceğini ve bu nöronların besinlerin doğrudan algılanmasında potansiyel taşıdığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate whether vagal neurons innervating the intestines can directly sense nutrients without the involvement of enteroendocrine cells (EEH). Vagal neurons from adult mice with the calcium sensor GCaMP in peripheral neurons were cultured and subjected to calcium imaging. Gut-specific vagal neurons were labeled with the GPR65 receptor antibody. Amino acids, monosaccharides (glucose, fructose, galactose), and a lipid mixture were used in the study. The findings showed that vagal neurons responded significantly to amino acids and monosaccharides with calcium activity but did not show a significant response to the lipid mixture. These results reveal that vagal sensory neurons innervating the intestines can directly perceive nutrients independently of signal molecules from enteroendocrine cells (EECs).. Additionally, the heterogeneous calcium responses observed in different neuron populations and within the same ganglion indicate the complexity and diversity of nutrient sensing mechanisms. These findings reveal that vagal neurons may play a more active role in nutrient sensing than previously thought and have the potential for direct nutrient detection.