Preterm, term doğum hikayesi olan okul öncesi çocukların fiziksel uygunluk düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of physical fitness levels of preterm and term birth history of preschool children
- Tez No: 888361
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU DEMİRGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma preterm, term doğum hikayesi olan okul öncesi çocukların fiziksel uygunluk düzeylerinin karşılaştırılması amacıyla planlandı. Araştırma verileri ölçüm yapılarak toplandı. Çalışma Eylül 2023 ile Mart 2024 tarihleri arasında yapıldı. Çalışmaya 164 erken doğan (preterm) ve 164 zamanında doğan (term) olmak üzere toplam 328 okul öncesi çocuk katıldı (yaş ortalaması 4,5 yıl, standart sapma ±1.12). Demografik ve klinik bilgiler, ebeveynlerin verdiği cevaplara göre kişisel bilgi ve klinik değerlendirme formuna kaydedildi Çocukların fiziksel uygunluk düzeyleri PREFIT (Preschool Physical Fitness) Test bataryası ile değerlendirildi. PREFIT Test Bataryasına göre: antropometrik özellikler boy uzunluğu, kilo ve bel çevresi ölçümleri ile belirlendi. Kardiyorespiratuar uygunluğu değerlendirmek için 20 m mekik koşu testi, üst ekstremite ve alt ekstremite kas kuvveti için sırasıyla el kavrama kuvveti (dinamometre) ve uzun atlama testi, hız ve çeviklik için 4x10 m koşu testi (shuttle run), dengeyi değerlendirmek için tek bacak üzerinde durma testleri yapıldı. Verilerin istatiksel analizinde SPSS 25 paket programı kullanıldı. Term-Preterm gruplar arasında bel çevresi değerleri anlamlı düzeyde farklılık göstermediği gözlendi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This research was planned to compare the physical fitness levels of preschool children with a history of preterm and term birth. Research data was collected by measurement. The study was conducted between September 2023 and March 2024. A total of 328 preschool children, 164 preterm and 164 term, participated in the study (mean age 4.5 years, standard deviation ±1.12) Demographic and clinical information was recorded in the personal information and clinical evaluation form according to the answers given by the parents. The children's physical fitness levels were evaluated with the PREFIT (Preschool Physical Fitness) Test battery. According to the PREFIT Test Battery: anthropometric characteristics were determined by measurements of height, weight and waist circumference. 20 m shuttle running test to evaluate cardiorespiratory fitness, hand grip strength (dynamometer) and long jump test for upper extremity and lower extremity muscle strength respectively, 4x10 m running test (shuttle run) for speed and agility, standing on one leg to evaluate balance tests were done. SPSS 25 package program was used in the statistical analysis of the data. It was observed that waist circumference values did not differ significantly between Term-Preterm groups (p>0.05).