Türk Musikisi Dergisi açıklamalı bibliyografyası (1947-1949)
Turkish Music Journal annotated bibliography (1947-1949)
  1. Tez No: 888362
  2. Yazar: NAZLICAN GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGEN KÜÇÜKGÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
“Türk Musikisi Dergisi Açıklamalı Bibliyografyası (1947-1949)”başlıklı tez çalışması, Türk Musikisi Dergisi'nin 1947-1949 yılları arasında yayımlamış olduğu sayıların tetkik edilmesi ile sınırlandırılmıştır. Çalışma; tamamlanmış, milli ve kronolojik bibliyografya olarak ele alınarak değerlendirilmiştir. Ardından, sayıların içerisinde bulunan konular sade bir dil ile detaylandırılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, bibliyografyanın tanımı ve türlerinin açıklamaları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, Türk Musikisi Dergisi içerisinde yer alan edebi yazın türlerinin tanımları ve içerikleri hakkında bilgilere de yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, Türk Musikisi Dergisi'nin 1947-1949 yıllarında yayımlanmış sayılarındaki tüm sayfalar detaylı bir şekilde incelenmiştir. Ayrıca içerik bölümü, açıklamalı ve ayrıntılı bir biçimde aktarılmıştır. Sayılar; kapak resmi, sayfa, biçim, başlık, içerik, anahtar kelimeler, yazar, reklamlar, rumuz, besteci, söz yazarı, nota, makam, usûl ve tür başlıkları altında incelenmiştir. Türk Musikisi Dergisi'nin konu içeriği; nazariyat, Türk müziği repertuvarı, bestekâr/güftekâr hayatı, Musiki Postası, Atatürk'ten Hatıralar, Ebedileşen Dehalarımız vb. başlıklardan oluşmaktadır. Bu başlıklar altında incelenen görüşlerin tez çalışması ile ortaya çıkarılması, akademik alanda yapılan çalışmalar ile uyum sağlayacağı ve tarihsel süreç içerisindeki gelişmelerin derinlemesine araştırılmasını sağlayarak bilimsel bir katkı sunabileceği düşünülmektedir. Sonuç bölümünde; Türk Musikisi Dergisi'nin incelemiş olduğumuz sayılarındaki verilerin ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmesinin yanı sıra Türk müziğine olan katkıları da özenle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis titled“Türk Musikisi Dergisi Açıklamalı Bibliyografyası 1947-1949”(Turkish Music Journal Annotated Bibliography 1947-1949) is limited to the examination of the issues of the Turkish Music Journal published between 1947-1949. The study was evaluated as a completed, national and chronological bibliography. Then, the subjects in the issues are detailed in a simple language. In the first part of the study, the definition and types of bibliography are explained. In addition, information about the definitions and contents of the literary genres in the Journal of Turkish Music is also included. In the second part of the study, all pages of the issues of the Journal of Turkish Music published in 1947-1949 were analyzed in detail. In addition, the content section is presented in an annotated and detailed manner. The issues were analyzed under the headings of cover image, format, title, content, keywords, author, page, advertisements, cartoons, nickname, composer, lyricist, makam, usûl and genre. The subject content of the Journal of Turkish Music consists of theoretical works, Turkish music repertoire, life of composers/lyricists,“music post”,“memories from Atatürk”, eternalizing geniuses, humor, etc. It is thought that revealing the opinions examined under these headings with the thesis study will be in harmony with the studies conducted in the academic field and will make a scientific contribution by providing an in-depth investigation of the developments in the historical process. In the conclusion section; in addition to a detailed evaluation of the data in the issues of the Journal of Turkish Music that we have examined, its contributions to Turkish music have also been carefully evaluated.