Yenidoğanlarda uygulanan masaj ve ayak refleksolojisinin uyku üzerine etkisi
The effect of massage and foot reflexology on sleep in newborns
- Tez No: 888383
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRİYE HİLAL YAYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu araştırma prematüre bebeklere uygulanan masaj ve ayak refleksolojisinin uyku üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma randomize kontrollü deneysel tasarımda yapılmıştır. Araştırmanın evrenini İç Anadolu Bölgesinde yer alan bir hastanenin Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesine yatan 30-37 gestasyonel haftada olan prematüre bebekler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini Masaj grubu (n=36), Ayak refleksoloji grubu (n=36) ve Kontrol grubu (n=36) olmak üzere 108 prematüre bebek oluşturmuştur. Veriler yenidoğan takip formu ve aktigrafi kullanılarak toplanmıştır. Masaj ve Ayak refleksolojisi gruplarına iki gün ard arda günde 2 defa (Sabah:07.00-09.00 ve Akşam:19.00-21.00) 15 dakika uygulama periyodu şeklinde toplamda 4 uygulama yapılmıştır. Kontrol grubuna rutin hemşirelik bakımı dışında herhangi bir girişim uygulanmamıştır. Her grupta ön test ve son test uygulamaları ile yenidoğanların 24 saatlik uykuları aktigrafi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to investigate the effects of massage and reflexology on sleep in premature infants. Material and Method: The research was conducted in a randomized controlled experimental design. The population of the study consists of premature infants at 30-37 weeks of gestation who were admitted to the neonatal intensive care unit of a hospital in the Central Anatolia region. The sample of the study consisted of 108 premature infants: Massage group (n = 36), Foot reflexology group (n = 36), and Control group (n = 36). Data were collected using the neonatal follow-up form and actigraphy. The massage and reflexology groups received a total of 4 applications on two consecutive days, twice a day (morning: 07:00-09:00 and evening: 19:00-21:00) in a 15-minute application period. The control group received no intervention other than routine care. In each group, pre-test and post-test applications were performed and the 24-hour sleep of the newborns was evaluated by actigraphy.