Supraspinatus tendinopatisinde fizik tedaviye eklenen kuru iğnelemenin etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of dry needling added to physical therapy in supraspinatus tendinopathy
- Tez No: 888394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVRİYE MÜLKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı omuz ağrısı ile başvuran supraspinatus tendinopatisi tespit edilen hastalarda konvansiyonel fizik tedavi programına ek olarak uygulanan kuru iğnelemenin ağrı şiddeti, fonksiyonellik, eklem hareket açıklığı (EHA), kinezyofobi, el kavrama gücü, supraspinatus tendon ve kas kalınlığı üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Kronik omuz ağrısı olan supraspinatus tendinopatisi tanılı 176 hasta değerlendirildi, 64 hasta çalışmaya dahil edildi ve 58 hasta ile çalışma tamamlandı. Gönüllülük esasına göre hastalar Kİ (kuru iğneleme) ve FTR (fizik tedavi ve rehabilitasyon) birlikte uygulanan grup (Grup 1) ve sadece FTR alan grup (Grup 2) şeklinde iki gruba ayrıldı. Tüm hastalar fizik tedavi ajanlarından hot-pack, ultrason ve transkütanöz elektriksel sinir stimülasyonu (TENS) tedavilerini 2 hafta boyunca 10 seans aldılar ve Codman, EHA, germe ve izometrik güçlendirme egzersizlerinden oluşan bir egzersiz programını 3 ay boyunca uyguladılar. Ek olarak Grup 1'e fizik tedavi ile eş zamanlı 1'er hafta ara ile 3 seans ultrasonografi (USG) eşliğinde kuru iğneleme uygulandı. Tüm hastalar tedavi öncesinde, tedaviden sonraki 1. ve 3. aylarda vizüel analog skala (VAS), Omuz Ağrı ve Dizabilite İndeksi (SPADI), pasif EHA, el kavrama gücü, Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ), supraspinatus tendon ve kas kalınlığı parametreleri yönünden değerlendirildi. Bulgular: Grup 1 ile Grup 2'nin demografik verileri ve tedavi öncesi klinik bulguları benzerdi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to investigate the effects of dry needling applied in addition to the conventional physical therapy program on pain intensity, functionality, range of motion (ROM), kinesiophobia, hand grip strength, supraspinatus tendon and muscle thickness in patients with supraspinatus tendinopathy presenting with shoulder pain. Materials and Methods: 176 patients diagnosed with supraspinatus tendinopathy with chronic shoulder pain were evaluated, 64 patients were included in the study and the study was completed with 58 patients. On a voluntary basis, the patients were divided into two groups: the group in which CI (dry needling) and FTR (physical therapy and rehabilitation) were applied together (Group 1) and the group receiving FTR only (Group 2). All patients received physical therapy agents such as hot-pack, ultrasound and transcutaneous electrical nerve stimulation (TENS) treatments for 10 sessions for 2 weeks and implemented an exercise program consisting of Codman, ROM, stretching and isometric strengthening exercises for 3 months. In addition, dry needling was applied to Group 1, accompanied by physical therapy, for 3 sessions with an interval of 1 week, accompanied by ultrasonography (USG). All patients were evaluated before treatment and at the 1st and 3rd months after treatment in terms of visual analogue scale (VAS), Shoulder Pain and Disability Index (SPADI), passive ROM, hand grip strength, Tampa Kinesiophobia Scale (TKS), supraspinatus tendon and muscle thickness parameters. Results: Demographic data and pre-treatment clinical findings of Group 1 and Group 2 were similar.