Rotator kılıf tendinopatisinde kan akımı kısıtlamalı egzersiz eğitiminin kas kalınlığı ve semptomlara etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of blood flow restriction training onshoulder muscle thickness and symptoms in rotator cuff tendinopathy
  1. Tez No: 841412
  2. Yazar: DİLARA KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İREM DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı, rotator kılıf tendinopatisinin rehabilitasyonunda kan akımı kısıtlamalı eğitimin (KAKE) omuz çevresi kas kalınlığı, kas kuvveti ve omuz semptomlarına etkisini araştırmaktı. Araştırmaya tek taraflı omuz ağrısı nedeniyle rotator kılıf tendinopatisi tanısı alan 18-45 yaş aralığında, 32 hasta dahil edildi. Hastalar randomize olarak KAKE grubu (yaş: 31,5±5,1 yıl, boy uzunluğu: 171,7±8,7 cm, vücut ağırlığı: 71,8±11,3 kg) ve kontrol grubu (yaş: 34,9±5,4 yıl, boy uzunluğu: 172,1±8,6 cm, vücut ağırlığı: 72,9±13,6 kg) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki gruba da 8 hafta boyunca, haftada 2 gün, progresif dirençli omuz rehabilitasyon programı uygulandı. KAKE grubundaki hastalar ağrılı omzun en proksimal noktasına yerleştirilen 5 cm genişliğindeki pnömatik bir cuff ile rehabilitasyon egzersizlerini yaparken, kontrol grubunda yer alan hastalar aynı egzersiz protokolünü ağrılı omuzda cuff olmadan uyguladı. Her iki grupta da egzersizler düşük şiddette (1 maksimum tekrarın %30'u), 4 set, toplam 75 tekrar (30/15/15/15) olacak şekilde eşit volümde uygulandı. Tüm hastaların tedavi öncesi ve sonrası supraspinatus, infraspinatus, deltoid, biseps braki ve skapula-retraktör kas kalınlıkları ile akromiohumeral (AH) mesafeleri ultrasonografi ile; 60º/sn ve 180º/sn açısal hızlarda omuz internal ve eksternal rotator kas kuvvetleri ise izokinetik dinamometre ile ölçüldü. Ayrıca omuz ağrısı, görsel analog skala ile; omuz fonksiyonu ise Omuz Ağrı ve Disabilite İndeksi (SPADI) ile değerlendirildi. Tedavi sonrasında KAKE grubunda biseps braki kas kalınlığı (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of blood flow restriction training (BFRT) on shoulder muscle thickness, muscle strength, and shoulder symptoms in rotator cuff tendinopathy. Thirty-two patients aged between 18- 45 years with diagnosed rotator cuff tendinopathy due to unilateral shoulder pain were included in the study. Patients were randomly allocated into two groups: the BFRT group (age: 31.5±5.1 years, height: 171.7±8.7 cm, body weight: 71.8±11.3 kg) and the control group (age: 34.9±5.4 years, height: 172.1±8.6 cm, body weight: 72.9±13.6 kg). A progressive rehabilitation program was applied to both groups twice a week for eight weeks. Patients in the BFRT group performed rehabilitation exercises with a 5 cmwide pneumatic cuff placed at the most proximal portion of the painful shoulder, while patients in the control group performed the same exercise protocol without the cuff. The exercises in both groups were performed at low intensity (30% of 1 repetition maximum), 4 sets, with a total of 75 repetitions (30/15/15/15). Before and after the rehabilitation, the thickness of the supraspinatus, infraspinatus, deltoid, biceps brachii, and scapula-retractor muscles, as well as the acromiohumeral (AH) distance, were measured using ultrasonography. Shoulder internal and external rotator muscle strengths were measured using an isokinetic dynamometer at angular velocities of 60º/s and 180º/s. Additionally, shoulder pain was assessed using a visual analog scale, and shoulder function was evaluated using the Shoulder Pain and Disability Index (SPADI). The BFRT group had a greater increase in biceps brachii muscle thickness (p0.05).