İlkokul müdürlerinin yönetim güvenilirliği davranışları ile öğretmenlerin iş doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between primary school principals' management trustability behavior and teachers' job satisfaction
- Tez No: 888402
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM KÖKLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmada ilkokul müdürlerinin yönetim güvenilirliği davranışları ile öğretmenlerin iş doyumu arasındaki ilişkinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda ilkokullarda çalışan öğretmenlere yönetim güvenilirliği davranış ölçeği ve iş doyumu ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evreni 2021-2022 eğitim öğretim yılında Şişli, Beşiktaş, Kağıthane, Beyoğlu, Sarıyer, Beşiktaş ilçelerinde resmi ilkokullarda görev yapan ilkokul öğretmenleridir. Araştırmanın örneklemini basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 564 ilkokul öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmanın verileri; araştırmacı ve danışman tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu, yönetim güvenilirliği davranış ölçeği ve Minnesaota iş doyum ölçeği ile toplanmıştır. Veriler betimsel istatistikler (aritmetik ortalama, standart sapma) ve anlam çıkarıcı istatistikler (t-Testi, tek yönlü varyans analizi ve Pearson Korelayon) ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucuna göre okul müdürlerinin yönetim güvenilirliği davranışları ile öğretmenlerin iş doyumunu arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study to find out the relationship between the management trustworthiness behaviors of primary school principals and the teachers' job satisfaction. In this regard, the study which is designed on relational model is a quantitive research. The universe of this study is composed of all the teachers working in primary schools of Ministry of National Education in Beşiktaş, Şişli, Sarıyer, Kağıthane, Beyoğlu districts of İstanbul during the 2021-2022 academic year. The sample of this study consists of 564 teachers applying by simple random sampling method.The managerial trustworthiness scale and job satisfaction scale were applied in this study to collect data. The data obtained in the study were processed using arithmetic mean, standard deviation and descriptive statistics methods (t-Test, one-way analysis of variance and Pearson Correlation). According to the results of the study, there is a meaningful and positive relationship between school principles' managerial trustworthiness behaviours and and theachers' job satisfaction.