Bilgisayar temelli oyunun çocuklarda kabızlık yönetimine etkisi
Effect of computer-based gaming on constipation management in children
  1. Tez No: 888403
  2. Yazar: MERYEM ATAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN ÖZYAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çocuklarda fonksiyonel kabızlık tedavisinde ilk adım farmakolojik olmayan yöntemlerdir. Bu yöntemler diyet önerileri, sıvı alımı, fiziksel aktivite ve oğru tuvalet alışkanlığı kazandırmaya yönelik tavsiyeler gibi eğitim ve davranış değişikliğini içerir. Bu çalışma, 5- 8 yaş arasında kabızlık tanısı alan çocuklarda bilgisayar temelli oyununun kabızlık yönetiminde dışkılama sayısı ve tipi, fiziksel aktivite, diyet lif alımı ve sıvı alımına etkisini değerlendirmek amacıyla, randomize kontrollü olarak yapılmıştır. Çalışmanın evrenini, Şubat 2021- Mart 2024 tarihleri arasında bir devlet hastanesinin Çocuk Gastroenteroloji polikliniğine gelen ve 5-8 yaş grubu kabızlık tanısı alan hastalar oluşturdu. Çalışmanın örneklemini ise örneklem seçim kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 23 müdahale, 23 kontrol grubu olmak üzere 46 çocuk oluşturdu. Her iki grupta bulunan çocukların anneleri çocuklarının 6 hafta boyunca yedikleri, içtikleri ve orta- şiddetli egzersiz sürelerini kayıt altına aldı. Her iki gruba da kabızlık eğitim broşürü verildi. Müdahale grubuna atanan çocuklar bilgisayar temelli oluşturulmuş oyunu oynadılar.
Özet (Çeviri)
The first step in the treatment of functional constipation in children is non- pharmacological methods. These methods include education and behavioral modification such as dietary recommendations, fluid intake, physical activity and advice on toilet behavior. In this study, we investigated the effect of a computer-based game in children aged 5-8 years diagnosed with constipation. A randomized controlled trial was conducted to evaluate the effect of number and type of stools, physical activity, fiber and fluid intake on the management of constipation. The study population consisted of patients aged 5-8 years who came to the Pediatric Gastroenterology outpatient clinic of a state hospital between February 2021 and March 2024 and were diagnosed with constipation. The sample consisted of 46 children (23 intervention group and 23 control group) who met the sample selection criteria and voluntarily agreed to participate in the study. The mothers of the children in both groups recorded what their children ate, drank and the duration of moderate to intense exercise for 6 weeks. Both groups were given a constipation education brochure. Children assigned to the intervention group played a computer-based game.