Evlilik öncesi birlikte yaşam deneyimlerinin doğurganlık tercihi üzerindeki etkileri: İzmir'deki üniversite öğrencileri örneği
The effects of pre-marital cohabitation experiences on fertility preference: A case study of university students in İzmir
- Tez No: 888407
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK YEŞİLTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Birlikte yaşam deneyiminin doğurganlık tercihleriyle ilişkisinin incelendiği bu çalışmada öncelikle aile kurumunun sembolik etkileşim yaklaşımı çerçevesinde iç yapısı tanımlanmış ve neoliberal politikalar dahilinde tarihsel süreçte toplumsal değişimlerden ne yönde etkilendiği tartışılmıştır. Daha sonrasında ise hanehalkı kavramı açıklanarak bir bakıma birlikte yaşam modeli ile ailenin yapısal kıyaslaması yapılmıştır. Yeni tip hanehalkı türlerinden biri olan bu modeli ortaya çıkaran ve yaygınlaşmasına olanak sağlayan gelişmeler de bu doğrultuda aktarılmıştır. Bunlara ek olarak doğurganlık tercihlerinin hem bu çalışma açısından hem de toplumsal açıdan neden önemli bir konumda yer aldığı belirtilmiştir. Araştırmanın incelemek üzere ele aldığı konu gereğince bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden yorumlayıcı fenomenolojik araştırma deseni benimsenmiştir. Yöntem dahilinde örneklem seçiminde amaçlı örnekleme, örnekleme ulaşmada ise kartopu örnekleme teknikleri kullanılmıştır. İzmir'deki üniversite öğrencileri arasından birlikte yaşamı deneyimlemiş 6 erkek ve 5 kadın katılımcı bu çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırılan konunun derinlemesine açığa çıkarılabilmesi adına katılımcılarla görüşmeler gerçekleştirilmiş ve bu görüşmelerde yarı-yapılandırılmış görüşme formuna başvurulmuştur. Elde edilen veriler ise tematik biçimde kodlanarak analiz edilmiş ve tablolar hâlinde gösterilerek anlaşılması kolay hâle getirilmiştir. Çalışmadan elde edilen veriler;“birlikte yaşam modelinin tercih süreci”,“birlikte yaşam modelinin iç dinamikleri”ve“birlikte yaşam deneyimi ve doğurganlık tercihi”temaları altındaki alt temalarda bulgulara dönüştürülmüş ve sonrasında yorumlanmıştır. Bulgular dahilinde karşımıza çıkan kompozisyonda; birlikte yaşam modelinin seçiminde katılımcıların aile veya sosyal çevrelerinden çoğunlukla etkilenmediği, aynı hanede yaşama isteğinin partneri tanımak ve ortak paylaşım alanlarını artırmakla oldukça ilişkili olduğu, birlikte yaşam modelinin katılımcılar açısından evliliğe alternatif olmaktan ziyade evliliğe hazırlık süreci veya evlilik öncesi geçiş evresi niteliğinde olduğu, birlikte yaşamın iç dinamiklerinin bireylerin daha önce karşılaşmadıkları sorumluluk ve deneyimleri ortaya çıkarması sebebiyle belirli kaygılara ya da fikir değişimlerine neden olabildiği ve benzer şekilde doğurganlık tercihlerinin de birlikte yaşam nedeniyle değişebileceği görülmüştür. Bununla birlikte karşılaşılan farklı ya da istisnai durumlar da tüm diğer temalarla bütüncül bir irdeleme yapılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which examines the relationship between cohabitation experience and fertility preferences, the internal structure of the family institution is first defined within the framework of the symbolic interaction approach, and the impact of neoliberal policies and historical societal changes on it is discussed. Following this, the concept of the household is explained, comparing the cohabitation model with the traditional family structure. The developments that have led to the emergence and spread of this new type of household are also presented. Additionally, the importance of fertility preferences both for this study and from a societal perspective is highlighted. Given the nature of the topic under investigation, an interpretative phenomenological research design, one of the qualitative research methods, is adopted in this study. Purposeful sampling technique is used for selecting the sample, and snowball sampling technique is employed to reach the sample. Six male and five female participants with cohabitation experience are selected from among university students in Izmir. To thoroughly explore the topic, interviews are conducted with the participants, utilizing a semi-structured interview form. The collected data is thematically coded and analyzed, and presented in tables to facilitate understanding. The data obtained from the study is transformed into findings under the themes of“the process of choosing the cohabitation model,”“the internal dynamics of the cohabitation model,”and“cohabitation experience and fertility preferences,”and then interpreted. The general findings reveal that individuals are generally not influenced by their family or social environment in choosing the cohabitation model; the desire to live together is closely related to getting to know the partner and increasing shared spaces. The cohabitation model is viewed by participants not as an alternative to marriage but as a preparation for marriage or a transitional phase before marriage. The internal dynamics of cohabitation can lead to certain concerns or changes in ideas due to new responsibilities and experiences that individuals have not encountered before, and similarly, fertility preferences can change due to cohabitation. Different or exceptional cases are also discussed in a comprehensive manner along with all other themes.