Kaynaştırma eğitimine devam eden işitme kayıplı öğrenciye sağlanan destek eğitim hizmetlerinin incelenmesi
Examination of support education services provided to a student with hearing loss continuing inclusive education
  1. Tez No: 888406
  2. Yazar: MERVE SAREÇ ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN KARASU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşitme Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu araştırmanın amacı kaynaştırma/bütünleştirme eğitimine devam eden işitme kayıplı öğrenciye sağlanan destek eğitim hizmetlerinin incelenmesidir. Betimleyici durum çalışması olarak desenlenen araştırmada 6. sınıfa devam eden işitme kayıplı öğrenciye sağlanan destek eğitim hizmetleri bir durum olarak ele alınmıştır. Araştırmanın katılımcıları; işitme kayıplı öğrenci, anne ve babası, alan, rehber ve destek eğitim odası öğretmenleri, okul yöneticileri ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi öğretmenleri ve yöneticisidir. Araştırma verileri; yarı yapılandırılmış görüşme, katılımcı bilgi formu, araştırmacı günlüğü, doküman incelemesi, formel olmayan okuma anlama envanteri yoluyla toplanmış, tümevarım analizi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; eğitimcilerin işitme kayıplı öğrencinin özelliklerini bilmedikleri, akademik düzeyini belirleyerek değerlendirmedikleri, okul fiziki koşulları ve ders materyallerinde yetersizliklerin yaşandığı, işitme kayıplı öğrencinin destek eğitim odasında ihtiyaç duyulan derslerden eğitim alamadığı, destek eğitim sürecindeki paydaşlar arasında iş birliği çalışmalarının yapılmadığı, Özel Eğitim Danışmanlığı hizmetine ihtiyaç duyulduğuna yönelik görüşlere ulaşılmıştır. Kaynaştırma/Bütünleştirme uygulamalarının niteliğinin artırılması, destek eğitim ve destek eğitim odası hizmetlerinin işleyişine yönelik mevcut yasal düzenlemelerin ayrıntılandırılması, Özel Eğitim Danışmanlığı hizmetinin yasal dayanağının oluşturularak destek eğitim hizmetleri kapsamında sağlanmasına ihtiyaç duyulduğu sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the support education services provided to a hearing-impaired student attending inclusive education. Designed as a descriptive case study, the research considers the support education services provided to a 6th-grade hearingimpaired student as a case. The participants of the study include the hearing-impaired student, the student's parents, teachers in the field, guidance and support education room teachers, school administrators, and teachers and administrators from the special education and rehabilitation center. Various data collection techniques were used in the research, including semi-structured interview questions, participant information forms, researcher diaries, document analysis, and informal reading comprehension inventories. The research data were analyzed using inductive analysis. The research findings revealed that educators were unaware of the characteristics of the hearing-impaired student and did not assess the student by determining the academic level, there were inadequacies in the physical conditions of the school and classroom materials, the hearing-impaired student could not receive education in the required subjects in the support education room, there was no collaboration among stakeholders in the support education process, there was a need for Special Education Counseling services, and the support education room services contributed to the student's education. The study concludes that the quality of inclusive practices should be improved, the current legal regulations regarding the functioning of support education and support education room services should be detailed, and the legal basis for Special Education Consultation should be established and provided within the scope of support education services.